Ugens app: Hvis Angry Birds var lavet af nostalgiske roligans

Sjovt og vanedannende spil forklædt som fodboldspil.

Artikel top billede

Score! er et fodboldspil, som sikkert både kan hente fans blandt fodboldfanatikere og folk, der ikke interesserer sig specielt for sportsgrenen.

Score! er nemlig kun et fodboldspil på ydersiden. Spillets foregår på en fodboldbane, men du skal hverken tackle eller lave husmandsfinter.

iOS-spillet går ud på at genskabe klassiske mål i fodboldhistorien. Det vil sige kun de sidste tre-fire afgørende afleveringer før selve scoringen. Så du spiller ikke fodbold, men bruger i stedet din præcision og dine fingre til at lave nøjagtige afleveringer og afslutninger.

Det kan virke ret banalt, men er faktisk ret vanedannende i længden. For spillet bliver sværere og sværere fra niveau til niveau. I starten skal man nærmest bare strejfe skærmen. Senere skal man være meget mere præcis og afmåle hastigheden på fingerens bevægelse for at ramme plet. 

Sværhedsgraden stiger

Banerne består af forskellige årtier eller slutrunder. For eksempel de bedste scoringer fra 80'erne og 90'erne eller de bedste scoringer fra EM-slutrunder.

Man kan blandt andet få lov til at gøre John Faxe Jensen kunsten efter og gen-score hans mål fra EM i Sverige, hvor han ramte bolden "lige i røven".

Score! findes desværre kun til iPhone. Til gengæld er det gratis i grundversionen, som indeholder timevis af mål. Når man har fuldført de missioner, kan man vælge at købe afgang til flere direkte i spillet.

Score! kan hentes her.

Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til at sende os en mail

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos