Ugens app: Hvis Angry Birds var lavet af nostalgiske roligans

Sjovt og vanedannende spil forklædt som fodboldspil.

Artikel top billede

Score! er et fodboldspil, som sikkert både kan hente fans blandt fodboldfanatikere og folk, der ikke interesserer sig specielt for sportsgrenen.

Score! er nemlig kun et fodboldspil på ydersiden. Spillets foregår på en fodboldbane, men du skal hverken tackle eller lave husmandsfinter.

iOS-spillet går ud på at genskabe klassiske mål i fodboldhistorien. Det vil sige kun de sidste tre-fire afgørende afleveringer før selve scoringen. Så du spiller ikke fodbold, men bruger i stedet din præcision og dine fingre til at lave nøjagtige afleveringer og afslutninger.

Det kan virke ret banalt, men er faktisk ret vanedannende i længden. For spillet bliver sværere og sværere fra niveau til niveau. I starten skal man nærmest bare strejfe skærmen. Senere skal man være meget mere præcis og afmåle hastigheden på fingerens bevægelse for at ramme plet. 

Sværhedsgraden stiger

Banerne består af forskellige årtier eller slutrunder. For eksempel de bedste scoringer fra 80'erne og 90'erne eller de bedste scoringer fra EM-slutrunder.

Man kan blandt andet få lov til at gøre John Faxe Jensen kunsten efter og gen-score hans mål fra EM i Sverige, hvor han ramte bolden "lige i røven".

Score! findes desværre kun til iPhone. Til gengæld er det gratis i grundversionen, som indeholder timevis af mål. Når man har fuldført de missioner, kan man vælge at købe afgang til flere direkte i spillet.

Score! kan hentes her.

Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til at sende os en mail

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job