Ugens app: Sådan sikrer du, at ambulancen altid når frem

Ny officiel 112-app skaber mere sikkerhed.

Artikel top billede

En ny officiel app giver nu opkald til alarmcentralen et ekstra lag sikkerhed.

Med "112"-app'en sender man nemlig mobilens GPS-koordinater afsted til centralen, når man ringer for at få en ambulance, brandbil eller politivogn på gaden.

Det gør det langt mere sikkert, at nødpersonalet rent faktisk finder frem til ulykkestedet. Ofte kan de paniske personer ikke overskue at finde adressen og har derfor svært ved at guide udrykningspersonalet til det rigtige sted.

Hent "112" gratis til enten iOS, Android eller Windows Phone på www.112app.dk.

Større sikkerhed

Selv om det giver lidt større sikkerhed for at for eksempel livsnødvendig hjælp når frem i tide, er der stadig nogle begrænsninger. "112" fungerer kun i Danmark, den kan ikke sende GPS-koordinater, hvis det er deaktiveret på mobilen, og så skal der være en dataforbindelse, før "112"-app'en sender GPS-koordinater med opkaldet.

En indbygget sikkerhedsforanstaltning betyder, at hvis telefonens batteri er under 25 procent opladt, så kan man godt ringe op via app'en, men der bliver ikke sendt GPS-koordinater med for at spare på strømmen, og alarmcentralen kan nå at få andre relevante oplysninger, inden telefonen risikerer at løbe tør for strøm.

App'en er udviklet på vegne af Geodatastyrelsen.

Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til at sende os en mail

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics