Ugens app: Ny kalender-app gør dine aftaler lidt mere sexede

Ny gratis app gør det bedre end din iPhones standard-kalender.

Artikel top billede

Ja, kalender-apps bliver nok aldrig for alvor sexede.

Og Sunrise, der er en ny gratis kalender-app til iOS, er måske heller ikke direkte sexet. Men til gengæld er den både mere lækker og fornøjelig at være i selskab med end den standard kalender-app, der findes på din iPhone.

Sunrise samler dine kalenderinfo fra din Google-kalender og krydrer den med data fra Facebook og LinkedIn.

Eksempelvis hiver den de næste dages Facebook-events samt dine venners fødselsdage ind i kalenderen, ligesom den bruger LinkedIn til at hente fotos og andre informationer om personer, der deltager i samme møder som dig selv.

Skal du deltage i udendørsbegivenheder, kan du desuden glæde dig over, at Sunrise inkluderer en vejrudsigt i kalenderen, så du kan se, hvordan vejret vil være morgen, middag og aften i de kommende dage

Dyb Facebook-integration

Facebook-integrationen er relativ dyb, og når dine venner har fødselsdag, kan du således vælge at skrive en besked på deres Facebook-timeline eller sende en sms-besked direkte fra Sunrise.

En af de ting, som skribenten bag denne artikel især har ladet sig begejstre over, er, at Sunrises brugerflade gør det ekstremt let at scrolle igennem dine kalenderaftaler. Du skal ikke hoppe fra dag til dag. I stedet er dine kalenderposter samlet på en lang tidslinje, hvor du lynhurtigt kan scrolle dig gennem dage, måneder og år.

Indtil videre virker Sunrise kun med Googles kalender, men det er angiveligt planen, at den med tiden også skal understøtte blandt andet iCloud. Til techsiden The Verge oplyser folkene bag Sunrise desuden, at det er planen, at Sunrise med tiden skal integreres med en række forskellige sociale medier og apps, som den kan hente kalender-informationer fra. Eksempelvis fra rejse-app'en TripIt og check-in-tjenesten Foursquare, hvor to af Sunrises bagmænd tidligere har arbejdet.

Ambitionen er tilsyneladende, at du som bruger selv skal tilføje så få informationer til din kalender som overhovedet muligt.

Sunrise findes kun til iPhone og kan downloades gratis her.


Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til at sende os en mail

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS