Ugens app: Ny kalender-app gør dine aftaler lidt mere sexede

Ny gratis app gør det bedre end din iPhones standard-kalender.

Artikel top billede

Ja, kalender-apps bliver nok aldrig for alvor sexede.

Og Sunrise, der er en ny gratis kalender-app til iOS, er måske heller ikke direkte sexet. Men til gengæld er den både mere lækker og fornøjelig at være i selskab med end den standard kalender-app, der findes på din iPhone.

Sunrise samler dine kalenderinfo fra din Google-kalender og krydrer den med data fra Facebook og LinkedIn.

Eksempelvis hiver den de næste dages Facebook-events samt dine venners fødselsdage ind i kalenderen, ligesom den bruger LinkedIn til at hente fotos og andre informationer om personer, der deltager i samme møder som dig selv.

Skal du deltage i udendørsbegivenheder, kan du desuden glæde dig over, at Sunrise inkluderer en vejrudsigt i kalenderen, så du kan se, hvordan vejret vil være morgen, middag og aften i de kommende dage

Dyb Facebook-integration

Facebook-integrationen er relativ dyb, og når dine venner har fødselsdag, kan du således vælge at skrive en besked på deres Facebook-timeline eller sende en sms-besked direkte fra Sunrise.

En af de ting, som skribenten bag denne artikel især har ladet sig begejstre over, er, at Sunrises brugerflade gør det ekstremt let at scrolle igennem dine kalenderaftaler. Du skal ikke hoppe fra dag til dag. I stedet er dine kalenderposter samlet på en lang tidslinje, hvor du lynhurtigt kan scrolle dig gennem dage, måneder og år.

Indtil videre virker Sunrise kun med Googles kalender, men det er angiveligt planen, at den med tiden også skal understøtte blandt andet iCloud. Til techsiden The Verge oplyser folkene bag Sunrise desuden, at det er planen, at Sunrise med tiden skal integreres med en række forskellige sociale medier og apps, som den kan hente kalender-informationer fra. Eksempelvis fra rejse-app'en TripIt og check-in-tjenesten Foursquare, hvor to af Sunrises bagmænd tidligere har arbejdet.

Ambitionen er tilsyneladende, at du som bruger selv skal tilføje så få informationer til din kalender som overhovedet muligt.

Sunrise findes kun til iPhone og kan downloades gratis her.


Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til at sende os en mail

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect