Ugens app: Uundværlig app for kaffe-elskeren

Kan de lave lækre apps i Kasakhstan? Jep.

Artikel top billede

Der er ikke meget jantelov over udviklerne af en flot kaffe-app til Apples iPad.

App'en hedder slet og ret: Great Coffee App.

Greatcoffeeapp.com er lavet af en gruppe udviklere fra Kasakhstan, og de har ret i, at app'en er ganske "great".

Der er tale om en app for kaffeafficionados, der gerne vil lære lidt mere om deres favorit drik - og lære at lave den til perfektion. Men grønne mokka-drikkere kan også finde inspiration. I alt har app'en forklaringer og video-gennemgange af 16 velkendte kaffedrikke (se listen i faktaboks).

En række erfarne baristaer har hjulpet med at lave demonstrationerne, og der er kælet lige så meget for designet, som der er blevet kælet for kaffebønnerne. Blandt med specialkomponeret musik og knivskarpe fotografier, der udnytter Retina-skærmen. Brugerfladen udnytter også mediet. For eksempel skærer man kaffekopper over og får et overblik over koppens indhold ved at swipe.

App'en findes kun til iPad. Den koster lidt penge, men det er trods alt lidt mindre end en god kop kaffe ude i byen (3 dollar).


Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til atsende os en mail.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo