Ugens app: Kan du bestå politiets optagelsesprøve?

Hvad skal der til for at blive betjent? Tag selv den fysiske test med din smartphone.

Artikel top billede

Der findes flere trænings- og motions-apps til smartphones, men en ny af slagsen fokuserer udelukkende på politiets optagelsesprøve.

App'en, med det knas-tørre navn: "Fysisk prøve for ansøgere til politiet", er for ansøgere, der gerne vil have struktur på deres træning op til optagelsesprøven. Men andre kan også lege med - og måle sig op mod ordensmagtens kommende kollegaer.

Hent "Fysisk prøve for ansøgere til politiet" her. Den findes til både iOS og Android.

Følg din udvikling

For hver øvelse kan app'en vise film, hvor de forskellige øvelser demonstreres.

Desuden kan man indtaste sine daglige træningsresultater og på den måde holde øje med, om man er på vej til at opfylde de krav, som politiaspiranter ville blive udsat for.

Til sidst kan man se, hvilken karakter man sandsynligvis ville får, hvis man præsterede det samme til selve optagelsesprøven.

Se mere hos Blivpolitibetjent.dk.

Hvis du får smag for fysisk træning, kan du også prøve Forsvarets trænings-app: "Træn med Forsvaret". Træning i begge apps er på eget ansvar, skriver udviklerne.

Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til at sende os en mail.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect