Ugens app: Kan du bestå politiets optagelsesprøve?

Hvad skal der til for at blive betjent? Tag selv den fysiske test med din smartphone.

Artikel top billede

Der findes flere trænings- og motions-apps til smartphones, men en ny af slagsen fokuserer udelukkende på politiets optagelsesprøve.

App'en, med det knas-tørre navn: "Fysisk prøve for ansøgere til politiet", er for ansøgere, der gerne vil have struktur på deres træning op til optagelsesprøven. Men andre kan også lege med - og måle sig op mod ordensmagtens kommende kollegaer.

Hent "Fysisk prøve for ansøgere til politiet" her. Den findes til både iOS og Android.

Følg din udvikling

For hver øvelse kan app'en vise film, hvor de forskellige øvelser demonstreres.

Desuden kan man indtaste sine daglige træningsresultater og på den måde holde øje med, om man er på vej til at opfylde de krav, som politiaspiranter ville blive udsat for.

Til sidst kan man se, hvilken karakter man sandsynligvis ville får, hvis man præsterede det samme til selve optagelsesprøven.

Se mere hos Blivpolitibetjent.dk.

Hvis du får smag for fysisk træning, kan du også prøve Forsvarets trænings-app: "Træn med Forsvaret". Træning i begge apps er på eget ansvar, skriver udviklerne.

Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til at sende os en mail.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen