Ugens app: Kan du bestå politiets optagelsesprøve?

Hvad skal der til for at blive betjent? Tag selv den fysiske test med din smartphone.

Artikel top billede

Der findes flere trænings- og motions-apps til smartphones, men en ny af slagsen fokuserer udelukkende på politiets optagelsesprøve.

App'en, med det knas-tørre navn: "Fysisk prøve for ansøgere til politiet", er for ansøgere, der gerne vil have struktur på deres træning op til optagelsesprøven. Men andre kan også lege med - og måle sig op mod ordensmagtens kommende kollegaer.

Hent "Fysisk prøve for ansøgere til politiet" her. Den findes til både iOS og Android.

Følg din udvikling

For hver øvelse kan app'en vise film, hvor de forskellige øvelser demonstreres.

Desuden kan man indtaste sine daglige træningsresultater og på den måde holde øje med, om man er på vej til at opfylde de krav, som politiaspiranter ville blive udsat for.

Til sidst kan man se, hvilken karakter man sandsynligvis ville får, hvis man præsterede det samme til selve optagelsesprøven.

Se mere hos Blivpolitibetjent.dk.

Hvis du får smag for fysisk træning, kan du også prøve Forsvarets trænings-app: "Træn med Forsvaret". Træning i begge apps er på eget ansvar, skriver udviklerne.

Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til at sende os en mail.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S