Ugens app: Kan du bestå politiets optagelsesprøve?

Hvad skal der til for at blive betjent? Tag selv den fysiske test med din smartphone.

Artikel top billede

Der findes flere trænings- og motions-apps til smartphones, men en ny af slagsen fokuserer udelukkende på politiets optagelsesprøve.

App'en, med det knas-tørre navn: "Fysisk prøve for ansøgere til politiet", er for ansøgere, der gerne vil have struktur på deres træning op til optagelsesprøven. Men andre kan også lege med - og måle sig op mod ordensmagtens kommende kollegaer.

Hent "Fysisk prøve for ansøgere til politiet" her. Den findes til både iOS og Android.

Følg din udvikling

For hver øvelse kan app'en vise film, hvor de forskellige øvelser demonstreres.

Desuden kan man indtaste sine daglige træningsresultater og på den måde holde øje med, om man er på vej til at opfylde de krav, som politiaspiranter ville blive udsat for.

Til sidst kan man se, hvilken karakter man sandsynligvis ville får, hvis man præsterede det samme til selve optagelsesprøven.

Se mere hos Blivpolitibetjent.dk.

Hvis du får smag for fysisk træning, kan du også prøve Forsvarets trænings-app: "Træn med Forsvaret". Træning i begge apps er på eget ansvar, skriver udviklerne.

Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til at sende os en mail.

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos