Sådan snyder du krypteringen på Android-telefoner

Prop en krypteret Android-telefon i fryseren, skift batteriet og start den op igen. Sådan er det lykkedes for forskere på et tysk universitet at få adgang til telefonens krypterede data.

Artikel top billede

Her er den iskolde opskrift på, hvordan man snyder krypteringen i Android-telefoner.

Tyske sikkerhedsforskere har fundet ud af, at man kan få adgang til krypteret indhold på en Android-telefon ved at komme den i dybfryseren.

Google introducerede, meget passende kan man vel sige, data-krypteringen i den Android-version, der er kendt under navnet Ice Cream Sandwich.

Gennem dybfryseren fik sikkerhedsfolkene fra det tyske Friedrich-Alexander universitet (FAU) adgang til eksempelvis kontaktlister, browser-historik og fotos på en krypteret mobil.

Metoden kalder de for FROST, der i denne sammenhæng står for Forensic Recovery Of Scrambled Telephones.

Skærmdump fra telefonfryse-manualen.

Koldstart

Ved at lægge telefonen i fryseren i en times tid, til den har en temperatur på minus ti grader, og herefter udskifte batteriet, er det muligt at starte telefonen i Recovery mode og hente informationer i telefonens hukommelse via tilpasset software, fortæller universitetsfolkene i en detaljeret billedguide.Uden om krypteringen.

Uden om krypteringen.

På universitetets hjemmeside har de lagt en kogebog, der trin for trin beskriver og viser, hvordan de har grebet tingene an. 

Forsøget er foretaget på en Samsung Galaxy Nexus, og det var primært de data, der var i telefonens hukommelse, som kunne afsløres.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S