Sådan snyder du krypteringen på Android-telefoner

Prop en krypteret Android-telefon i fryseren, skift batteriet og start den op igen. Sådan er det lykkedes for forskere på et tysk universitet at få adgang til telefonens krypterede data.

Artikel top billede

Her er den iskolde opskrift på, hvordan man snyder krypteringen i Android-telefoner.

Tyske sikkerhedsforskere har fundet ud af, at man kan få adgang til krypteret indhold på en Android-telefon ved at komme den i dybfryseren.

Google introducerede, meget passende kan man vel sige, data-krypteringen i den Android-version, der er kendt under navnet Ice Cream Sandwich.

Gennem dybfryseren fik sikkerhedsfolkene fra det tyske Friedrich-Alexander universitet (FAU) adgang til eksempelvis kontaktlister, browser-historik og fotos på en krypteret mobil.

Metoden kalder de for FROST, der i denne sammenhæng står for Forensic Recovery Of Scrambled Telephones.

Skærmdump fra telefonfryse-manualen.

Koldstart

Ved at lægge telefonen i fryseren i en times tid, til den har en temperatur på minus ti grader, og herefter udskifte batteriet, er det muligt at starte telefonen i Recovery mode og hente informationer i telefonens hukommelse via tilpasset software, fortæller universitetsfolkene i en detaljeret billedguide.Uden om krypteringen.

Uden om krypteringen.

På universitetets hjemmeside har de lagt en kogebog, der trin for trin beskriver og viser, hvordan de har grebet tingene an. 

Forsøget er foretaget på en Samsung Galaxy Nexus, og det var primært de data, der var i telefonens hukommelse, som kunne afsløres.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S