DDoS-angreb i Danmark: Sådan bliver vi ramt

Center for Cybersikkerhed har skabt et overblik over de aktuelle trusler på den danske del af internettet. Se, hvordan DDoS-angreb rammer os.

Artikel top billede

Center for Cybersikkerhed (CFCS) har samlet informationer om DDoS-angrebene mod Danmark.

Man har i den forbindelse samarbejdet med danske partnere for at analysere omstændighederne for at klarlægge, om der er en sammenhæng vedrørende eksempelvis IP-adresser, metoder eller tidspunkter.

Ud fra konkrete eksempler har CFCS opgjort, at et typisk angreb har en varighed på to timer, fordelt på forskellige tidspunkter, typisk sent om aftenen eller tidligt om morgenen.

Kapaciteten bag angrebene har typisk været på tre gigabit per sekund.

Et andet kendetegn på de angreb, der har ramt Danmark er, at der er tale om et meget stort antal SYN-pakker, hvilket betyder, at angrebet ikke har optaget særlig meget båndbredde.

ISP'er ser det ikke

Der er også samlet data fra de danske internetudbydere for at klarlægge, om de har oplevet unormal trafik omkring de perioder, hvor DDoS-angrebene har fundet sted.

"De tilbagemeldinger, som CFCS har modtaget, lyder alle på, at der ikke er observeret noget ud over det sædvanlige. Dette skyldes primært, at kapaciteten i backbone-netværkerne og trafikudvekslingspunkterne er så stor, at et DDoS-angreb af denne størrelse "drukner" i trafikken," skriver CFCS i en pressemeddelelse.

Billedet viser, hvordan belastningen på netværket har været under et DDoS-angreb. Kilde: Center for Cybersikkerhed.

Sådan forsvarer man sig

Et forsvar mod DDoS kræver forberedelse hos virksomheder og myndigheder. 

"Det typiske perimeter-forsvar med firewalls og IPS er ikke effektivt, når det drejer sig om DDoS-angreb, fordi hver eneste enhed foran målet er en potentiel flaskehals. Disse enheder kan være en vigtig del af en forsvarsstrategi i dybden, men de blev designet med andre formål end at håndtere nutidens komplekse DDoS-trussel," skriver CFCS.

Når et netværk skal forsvares i dag, har virksomhederne behov for at implementere DDoS-sikkerhed i flere lag, fra netværket til ISP'ens backbone. 

"Der er ISP'ere i Danmark, der tilbyder DDoS-værn, og har man hjemmesider eller tjenester, der understøtter kritiske systemer, eller som af andre årsager har brug for en forstærket robusthed, bør denne mulighed overvejes." lyder rådet fra CFCS.

Læs også:

Danmark under angreb: Sådan kvæler du et DDoS-angreb

Sådan håndterer TDC et DDoS-angreb

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos