Fire års tab på 537 milloner: Nu giver fiberfirma plus

Efter årevis med røde tal - og en kæmpe nedskrivning sidste år - giver dansk fiberselskab nu endelig overskud. Læs om en af årsagerne.

Artikel top billede

Knud Steen Larsen er administerende direktør for TreFor.

Trefor Bredbånd giver nu overskud, afslører et netop aflagt regnskab.

"Årets overskud før skat for Trefor Bredbånd blev i 2012 36,0 mio. kr., hvilket er 108,6 mio. kr. bedre end budgetteret for året," hedder det i regnskabet.

Men en del af overskuddet forklares med en opskrivning, da "udviklingen i de økonomiske forhold i 2012 har oversteget forventningerne..".

"Det er bl.a. denne udvikling og forventningen til den fremtidige udvikling, der har medført en nettoopskrivning af selskabets investeringer i fibernettet og indholds-selskabet Waoo! samt Nianet på 81,1 mio. kr. før skat," hedder det ifølge selskabets ledelse, der anser resultatet "som meget tilfredsstillende."

Dermed har selskabet i 2012 lavet en opskrivning på 81,1 millioner kroner.

Sidste år måtte bredbåndsforretningen imidlertid sluge en gigant nedskrivning af på cirka 400 millioner kroner af værdien af dets netværk, svarende til et underskud per dag på hele 1,2 millioner kroner.

Det år ønskede selskabet i øvrigt ikke at opgive omsætning for selskabet - hvilket afveg fra tidligere år.

Læs mere om begrundelsen for den kovending her.

I øvrigt har et overskud i årets resultat ladet vente på sig. For selv om det i år blev til 22,2 millioner kroner, så har de sidste fire år samlet bud på et resultat før skat på minus 536,5 millioner kroner.

CGI og Datahub

I løbet af 2012 blev kundeservicen hos Trefor-koncernen i øvrigt outsourcet til Logica, der i dag hedder CGI, fremgår det af koncern-regnskabet.

"En væsentlig baggrund for beslutningen var således en forventning om, at CGI opnår en højere kvalitet i regningsproduktion og i kundebehandling samtidig med at opgaverne udføres mere omkostningseffektivt end Trefor selv ville kunne gøre det."

Tidligere har det været fremme, at omkring 50 ansatte fulgte med i den øvelse.

Samtidig har virksomhedens el-forretning i øvrigt skulle tilpasses den nye såkaldte datahub, som Computerworld har beskrevet indgående her.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S