Intel udnævner ny topchef: Skal få selskabet på højkant igen

Paul Otellini færdig som topchef. Her er manden, der skal sikre gigantiske Intels fremtid.

Artikel top billede

Verdens største chipfirma, Intel, får ny topchef. Han hedder Brian Krzanich, og han afløser selskabets berømte topchef gennem de seneste otte år, Paul Otellini.

Otellini opsagde i efteråret sin stilling, og Intel har siden ledt efter en ny topchef, der skal lede firmaet ind i en tid, hvor mobile enheder er i centrum.

Brian Krzanich kender Intel ganske godt.

Han kommer nemlig fra en stilling som driftsdirektør - COO - og senior vice president i Intel.

Ifølge flere kilder har Intels bestyrelse haft flere interne kandidater i kikkerten, som altså er blevet fravalgt til fordel for Brian Krzanich.

De tæller blandt andre Intels finansdirektør, Stacy Smith, samt direktøren for Intels afdeling for software og services, Renee James.

Grundig proces

Intel meddeler, at valget er faldet på Brian Krzanich efter en 'grundig og kontrolleret udvælgelses-proces.'

"Nu er vi i gang med at definere og opfinde de kommende generationer af teknologi, som fremtidens computing skal bygge på," lyder det fra Andy Bryan, bestyrelsesformand.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau har Intel typisk fået nye topchefer i de perioder, hvor selskabet har haft brug for store strategiske kurs-ændringer.

Således blev Paul Otellini udnævnt til topchef i 2005 i en periode, hvor Intel kæmpede hårdt med AMD om markedet for pc-chip.

Paul Otellini overså imidlertid markedets bratte skift fra pc til mobil, hvor Intel for tiden kæmper hårdt for at for alvor at få fat i markedet for chip til mobile enheder, hvor konkurrenten Arm er meget længere fremme.

Det kan du læse mere om her.

Intels processorer anvendes i dag i blot en stor håndfuld mobil-telefoner og tablet-computere, og det bliver en af Brian Krzanich vigtigste opgaver, at overbevise mobil- og tabletproducenterne om Intel-processoren Atoms fortræffeligheder.

Læs også:

Intel topchef Paul Otellini trækker sig

Derfor skal Intels mangeårige topchef ud af vagten

Derfor er det på høje tid med chefskifte i Intel

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S