Pc-kæmpe: Endelig vil Microsoft høre på kritik af Windows 8

Microsoft er begyndt at tage kritikken af Windows 8 til sig, og er endelig kommet ned på jorden igen, efter at have været langt væk fra brugerne. Hør hvad pc-producent taler om.

Artikel top billede

Mange ting har indikeret, at Windows 8 ikke har været nogen dans på lyserøde skyer.

Der har eksempelvis være hele debatten om startknappen, der er blevet diskuteret til kvalmegrænsen. Ligeledes har udbredelsen af Windows 8 heller ikke være synderlig imponerende, og har i store træk tabt til ældre Windows-styresystemer. 

Men Microsoft har forsøgt at svare igen, og har også lige frem kaldt det en stor succes- men det har ikke gjort kritikken mindre af den grund. 

Men så skete det i sidste uge: Microsofts Windows-chef Julie Larson-Green antydede, at Microsoft er parat til at lytte til brugerne. 

Og det ser ud til at behage pc-producenterne, der før har været så hårde i deres kritik.

'Microsoft er kommet ned på jorden igen'

Tidligere har Acers CEO og bestyrelsesformand, JT Wang, for eksempel udtalt, at Microsoft lige burde tænke over det igen med reference til Windows 8.

Nu er den taiwanske pc-producent også en af de første til at give Microsoft et lille klap på skulderen over seneste tids udmeldinger.

"Før i tiden anså vi Microsoft for at bo i himmelen. Men nu er de komme tilbage til jorden, og er begyndt at lære, hvordan folk lever på Jorden," citerer Wall Street Journal JT Wang for, at have udtalt.

Præsidenten for Acer, Jim Wong, fulgte trop og kom specifik ind på det ømtålelige touch-område:

"Microsoft har erkendt, at selvom touch-grænseflade er fantastisk, så bliver du også nødt til at tage dig af resten af verden, der ikke har brug for touch."

Windows-opdatering på vej

Den store Redmon-gigant ser altså nu ud til at tage kritikken til sig, hvilket højst sandsynligt bliver udslagsgivende i næste version af 8'eren.

De nyeste idikationer fra Microsoft antyder således, at der nu kommer en mulighed for at boote direkte til desktoppen og dermed springe Metro over, mens der også er gode chancer for, at der bliver gjort et eller andet med den manglende startknap.

Hvor meget der helt konkret vil blive lyttet til kritikken, må vi vente med at få svar på til slutningen af juni, hvor Windows Blue (også kendt som Windows 8.1) bliver frigivet.

Ifølge vicepræsidenten for Gartner, har Microsoft stadig en gylden mulighed for at få succes med Windows 8. Det kan du læse mere om her.

Læs mere:
Microsoft bøjer sig for kritik: Laver Windows 8 radikalt om

Du kan lige så godt glemme alt om det gamle Windows

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S