Ansæt de rigtige ... eller bliv fyret

Klumme: Dine mellemledere og talenter er nøglen til succes, når it skal være virksomhedens business-driver.

Artikel top billede

Lidt dramatisk overskrift, vil nogen nok sige, men ikke desto mindre en realitet for mange CIO'er i Danmark.

Som CIO er du så afhængig af dit team, at ansættelse af en forkert mellemleder kan sætte din troværdighed på spil, og din evne (eller mangel på samme) til at tiltrække nye talenter kan påvirke din mulighed for at udvikle og forny brugen af it til fordel for forretningen.

Kort sagt, dine mellemledere og dine talenter er nøglen til succes, når planen om at gøre it til en business-driver skal gennemføres.

Ledere skal lede mennesker, ikke teknik

For eksempel kan traditionen med at gøre den bedste specialist til leder være direkte skadelig, når du efterfølgende skal delegere organisatoriske ændringsprocesser, eller når medarbejdere skal ændre adfærd.

I en forandringsproces er lederens vigtigste opgave at kunne kommunikere, styre og motivere, så medarbejderne forstår, hvorfor du skal ændre dig, hvordan de skal ændre sig - og ikke mindst sikre, at ændringen sker.

Det kræver derfor langt mindre it-specialkompetence at agere som leder i dagens it-organisation end tidligere.

Derfor skal stillingsbeskrivelser for it-ledere i dag lægge langt større vægt på ledelseskompetencer end på faglige kvalifikationer.

Det underbygges af det faktum, at specialister i stigende grad lægger større vægt på chefens lederegenskaber end på de faglige kompetencer, når de skal vurdere og måle chefens indsats.

En række målinger hos vores kunder bekræfter en klar tendens.

Som CIO er det derfor vigtigt, at du hurtigt har et overblik over dit lederteams ledelseskompetence.

Herefter skal der lægges planer for de ledere, som kan udvikle de nye lederegenskaber hurtigt nok, og der skal lægges planer for, hvordan ledere, som ikke forventes at kunne ændre sig, bliver omplaceret eller udskiftet.

Mangel på ledelseskompetence i it-organisationen er i dag den største hindring for at blive business-driver.

Talenter gør forskellen

Hvor mange ægte talenter har du i din organisation?

Altså den passionerede medarbejder, som brænder for sit job, stræber efter hele tiden at blive bedre, og som i sidste ende leverer langt over forventning - og som i øvrigt er en god kollega?

Jeg vil påstå, at du har flere, end du tror, men du har måske ikke spottet dem?

Du har måske ikke fået placeret dem rigtigt, givet dem den rigtige leder og det rigtige ansvar?

Talenter har ingen alder, når bare de får de rigtige vilkår at udfolde sig på.

Så én ting er at øge fokus på at tiltrække nye talenter. Det er vigtigt, og det kræver en plan for, hvordan det gøres rigtigt.

Men start med at identificere de interne talenter, og læg en plan for, hvordan du får de interne talenter til at blomstre.

For hvis ikke du er i stand til det, vil du ikke være i stand til at tiltrække nye talenter - endsige holde på dem.

Ud over ledelseskompetence er talentudvikling og -tiltrækning nøglen til succes på den rejse, en kommende business-driver skal ud på.

I sidste ende handler it jo om mennesker, ikke teknik.

Benny Guld er stifter og partner i Career Search og CareerCoach.

Computerworlds klummer er alene udtryk for skribentens egne holdninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S