Dansk trådløs lås åbnes med smartphone

Et dansk firma har udviklet en trådløs lås, der kan monteres på de fleste døre og kontrolleres med en smartphone.

Artikel top billede

På det kommende Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas vil det danske firma Poly-Control lancere sin trådløse lås Poly-Lock. Løsningen bruger den trådløse Z-Wave teknologi og kan kontrolleres via en smartphone, et webinterface eller et særligt keypad.

"Vi har som de første skabt en trådløs lås, som kan monteres på de fleste typer døre i hele verden uanset eksisterende låsemekanisme. Det har givet genlyd selv hos de store amerikanske låsevirksomheder, og med deltagelsen på CES håber vi selvfølgelig at kunne markere os endnu bedre på den globale scene," siger Hans Overgaard, der er partner og adm. direktør i firmaet.

Han fortæller at man også kan bruge trådløse protokoller som NFC, Bluetooth og RFID til at åbne låsen.

Hver gang en ny bruger skal have adgang til låsen, modtager vedkommende typisk en ny pinkode på telefonen og låser op via firmaets applikation.

Dermed egner løsningen sig eksempelvis til hoteller, feriehuse eller hjemmeplejen, hvor det er upraktisk at slæbe rundt på en bunke nøgler.

"Samtidig kan systemadministratoren nemt kontrollere og overvåge hvem, der har haft adgang til huset og hvornår," siger Hans Overgaard.

Ifølge Poly-Control kan enheden monteres oven på den eksisterende lås i løbet af ti minutter. Den danske familieejede virksomhed vest for Århus har modtaget ordrer fra så forskellige steder som Indien, Spanien, Brasilien og Australien.

Firmaet deltager på CES som en del af Z-Wave alliancen, der er et konsortium af virksomheder baseret på den trådløse Z-Wave teknologi.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS