Dansk trådløs lås åbnes med smartphone

Et dansk firma har udviklet en trådløs lås, der kan monteres på de fleste døre og kontrolleres med en smartphone.

Artikel top billede

På det kommende Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas vil det danske firma Poly-Control lancere sin trådløse lås Poly-Lock. Løsningen bruger den trådløse Z-Wave teknologi og kan kontrolleres via en smartphone, et webinterface eller et særligt keypad.

"Vi har som de første skabt en trådløs lås, som kan monteres på de fleste typer døre i hele verden uanset eksisterende låsemekanisme. Det har givet genlyd selv hos de store amerikanske låsevirksomheder, og med deltagelsen på CES håber vi selvfølgelig at kunne markere os endnu bedre på den globale scene," siger Hans Overgaard, der er partner og adm. direktør i firmaet.

Han fortæller at man også kan bruge trådløse protokoller som NFC, Bluetooth og RFID til at åbne låsen.

Hver gang en ny bruger skal have adgang til låsen, modtager vedkommende typisk en ny pinkode på telefonen og låser op via firmaets applikation.

Dermed egner løsningen sig eksempelvis til hoteller, feriehuse eller hjemmeplejen, hvor det er upraktisk at slæbe rundt på en bunke nøgler.

"Samtidig kan systemadministratoren nemt kontrollere og overvåge hvem, der har haft adgang til huset og hvornår," siger Hans Overgaard.

Ifølge Poly-Control kan enheden monteres oven på den eksisterende lås i løbet af ti minutter. Den danske familieejede virksomhed vest for Århus har modtaget ordrer fra så forskellige steder som Indien, Spanien, Brasilien og Australien.

Firmaet deltager på CES som en del af Z-Wave alliancen, der er et konsortium af virksomheder baseret på den trådløse Z-Wave teknologi.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics