Dansk trådløs lås åbnes med smartphone

Et dansk firma har udviklet en trådløs lås, der kan monteres på de fleste døre og kontrolleres med en smartphone.

Artikel top billede

På det kommende Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas vil det danske firma Poly-Control lancere sin trådløse lås Poly-Lock. Løsningen bruger den trådløse Z-Wave teknologi og kan kontrolleres via en smartphone, et webinterface eller et særligt keypad.

"Vi har som de første skabt en trådløs lås, som kan monteres på de fleste typer døre i hele verden uanset eksisterende låsemekanisme. Det har givet genlyd selv hos de store amerikanske låsevirksomheder, og med deltagelsen på CES håber vi selvfølgelig at kunne markere os endnu bedre på den globale scene," siger Hans Overgaard, der er partner og adm. direktør i firmaet.

Han fortæller at man også kan bruge trådløse protokoller som NFC, Bluetooth og RFID til at åbne låsen.

Hver gang en ny bruger skal have adgang til låsen, modtager vedkommende typisk en ny pinkode på telefonen og låser op via firmaets applikation.

Dermed egner løsningen sig eksempelvis til hoteller, feriehuse eller hjemmeplejen, hvor det er upraktisk at slæbe rundt på en bunke nøgler.

"Samtidig kan systemadministratoren nemt kontrollere og overvåge hvem, der har haft adgang til huset og hvornår," siger Hans Overgaard.

Ifølge Poly-Control kan enheden monteres oven på den eksisterende lås i løbet af ti minutter. Den danske familieejede virksomhed vest for Århus har modtaget ordrer fra så forskellige steder som Indien, Spanien, Brasilien og Australien.

Firmaet deltager på CES som en del af Z-Wave alliancen, der er et konsortium af virksomheder baseret på den trådløse Z-Wave teknologi.

Annonce

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S