Dansk trådløs lås åbnes med smartphone

Et dansk firma har udviklet en trådløs lås, der kan monteres på de fleste døre og kontrolleres med en smartphone.

Artikel top billede

På det kommende Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas vil det danske firma Poly-Control lancere sin trådløse lås Poly-Lock. Løsningen bruger den trådløse Z-Wave teknologi og kan kontrolleres via en smartphone, et webinterface eller et særligt keypad.

"Vi har som de første skabt en trådløs lås, som kan monteres på de fleste typer døre i hele verden uanset eksisterende låsemekanisme. Det har givet genlyd selv hos de store amerikanske låsevirksomheder, og med deltagelsen på CES håber vi selvfølgelig at kunne markere os endnu bedre på den globale scene," siger Hans Overgaard, der er partner og adm. direktør i firmaet.

Han fortæller at man også kan bruge trådløse protokoller som NFC, Bluetooth og RFID til at åbne låsen.

Hver gang en ny bruger skal have adgang til låsen, modtager vedkommende typisk en ny pinkode på telefonen og låser op via firmaets applikation.

Dermed egner løsningen sig eksempelvis til hoteller, feriehuse eller hjemmeplejen, hvor det er upraktisk at slæbe rundt på en bunke nøgler.

"Samtidig kan systemadministratoren nemt kontrollere og overvåge hvem, der har haft adgang til huset og hvornår," siger Hans Overgaard.

Ifølge Poly-Control kan enheden monteres oven på den eksisterende lås i løbet af ti minutter. Den danske familieejede virksomhed vest for Århus har modtaget ordrer fra så forskellige steder som Indien, Spanien, Brasilien og Australien.

Firmaet deltager på CES som en del af Z-Wave alliancen, der er et konsortium af virksomheder baseret på den trådløse Z-Wave teknologi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S