Danske it-investeringer ramt af usikkerhed

Analysebureauet IDC neddrosler sine forventninger til væksten i den danske it-branche i år. Fortsat usikkerhed og stærkt divergerende udvikling i den nordiske økonomi gør virksomhederne tilbageholdende og stiller ekstra store krav til it-leverandørerne, mener IDC.

Store udsving og en fortsat usikkerhed om, hvorvidt det kommer til at gå op eller ned, hæmmer fortsat it-investeringerne i de nordiske lande. Det konkluderer analysehuset IDC, der neddrosler forventningerne til væksten i de danske it-investeringer fra 5,7 procent til nu fire procent i 2004.

Mens der er tydelige tegn på forbedringer i den amerikanske økonomi, er billedet for den nordiske økonomi langt mere usikkert. Det får erhvervslivet til at holde igen med investeringer i ny it.

Herhjemme blev den økonomiske situation forværret i andet halvår af 2003, hvilket førte til en nedgradering i væksten i bruttonationalproduktet på 0,1 procent for hele året, konkluderer IDC.

I Sverige var der derimod positive tegn, mens den økonomiske situation i Norge var uforandret.

Uklart billede

Dette højst uklare billede - med både gode og dårlige takter på én gang - har gjort erhvervslivet usikkert, og det har ført til ustabilitet inden for it-investeringer, konkluderer IDC.

I det fortsat ustabile og uforudsigelige økonomiske miljø er virksomhederne nemlig tilbageholdende og yderst forsigtige med nye investeringer, og det rammer hele it-området.

IDC anbefaler, at it-leverandørerne i den kommende tid fokuserer på omkostninger, fleksibilitet og risiko-minimering, når de forholder sig til nye kunder.

Analysehuset vurderer, at erhvervslivet fremover vil efterspørge løsninger, som hurtigt vil kunne udløse besparelser, og hvor det samtidigt er muligt at få overblik over fremtidens investeringer.

- Det konservative investerings-miljø i de kommende seks måneder vil kræve en forebyggende indsats fra leverandørerne, når det gælder marketing- og salgsaktiviteter. Nøglen til succes vil være effektive marketing-kampagner, der demonstrerer forudsigelighed og stabilitet i de pågældende løsninger, siger Per Andersen, administrerende direktør i IDC Nordic.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S