Verdens største chipproducent, amerikanske Intel, vil ind på mobiltelefon-markedet.
Chipproducenten har aftaler på vej med nogle af de store mobilselskaber og mobilproducenter, og Intel sigter efter at få indlagt selskabets chips i fremtidens mobiltelefoner.
Med Intel-chip som grundlag i både computere og mobiltelefoner vil det nemlig blive langt nemmere at overføre data mellem de forskellige apparater, mener Intel.
Vil være en magtfaktor
Ifølge selskabets administrerende direktør, Paul Otellini, er Intels mål at blive lige så stor en magtfaktor i mobilverdenen, som det er tilfældet i computerverdenen.
- Det er naivt at tro, at silicium-verdenens love ikke gælder for mobiltelefoner. De er jo bare små computere, siger han til Reuters.
Intel forhandler i øjeblikket med alle verdens 10 førende mobilproducenter om indførelsen af Intel-chip i kommende mobiltelefoner.
I dag producerer kun Motorola og Samsung ifølge Reuters et begrænset antal mobiltelefoner med chips fra Intel, og ikke overraskende ønsker Intel især at indgå samarbejde med finske Nokia, der er verdens største producent af mobiltelefoner.
Aftale med Orange
Intel har indgået aftale med franske Orange om produktion af en række Intel-baserede mobiltelefoner, og ifølge Paul Otellini er Intel på vej med to 2,5G- og 3G-designs til mobiltelefoner, hvoraf en vil blive sendt ud i butikkerne senere i år, mens den anden vil bliver klar i løbet af 2005.
Intel-indmaden til den første telefon vil kombinere tre af de førende trådløse standarder - nemlig GPRS, trådløst lokalnet (WLAN) og Bluetooth, ligesom den vil indeholde et 1,3 megapixel digitalkamera.
Designet vil nu blive tilbud til mobilproducenter verden over.