Dit teleselskab har svært ved at tjene nok penge på dig

Teleselskaberne mærker nu konsekvenserne af en intens priskrig og teknologiske udfordringer. Det er drønsvært at hive penge ud af kunderne.

Artikel top billede

Foto: Andrea Gomolak

Det er ikke så nemt at være teleselskab, som det har været. 

Det er konklusionen i en ny stor rapport fra GSMA, der organiserer teleoperatører fra hele verden.

I rapporten gennemgår GSMA det europæiske telemarked, der på en række områder adskiller sig fra eksempelvis markederne i USA og i Sydkorea.

"Markedssituationen er fortsat med at blive værre på tværs af det europæske mobilmarked med mere intens konkurrence, der forværrer presset på omsætning og marginer," lyder det blandt andet i rapporten fra GSMA.

GSMA er en interesseorganisation, og rapporten skal derfor ses i det lys. At der sker ting og sager på telemarkedet, er der dog næppe tvivl om. 

Ny omsætning opvejer ikke faldet

Årsagen er ikke mindst den priskonkurrence, som vi også har oplevet her i Danmark. Reguleringen af markedet er en anden årsag, GSMA peger på, ligesom også chat-apps som Facebook og WhatsApp kan gøre livet sværere for teleselskaberne.

Den cocktail tilsættes desuden den generelle økonomiske krise, der har præget Europa i de senere år.

"Den stærke vækst i mængden af mobildata og den nye omsætningsmulighed inden for højere data-hastigheder, nye former for indhold og avancerede kommunikationsservices har vist sig ikke at være tilstrækkelige til at opveje faldet i de mere traditionelle omsætninger," skriver GSMA.

Mens de faldende priser på mobiltelefoni og data i Europa har haft den positive konsekvens, at flere og flere mennesker har fået mulighed for at anvende disse teknologier, har konsekvensen for teleselskaberne været, at den såkaldte ARPU (average revenue per user) er faldet med fem til seks procent om året over de seneste seks år.

"Faldende ARPU er gået hånd i hånd med voksende mobilbrug, både sammenlagt og på brugerniveau."

"Konkurrencepresset i Europa forbliver intenst og har medført signifikante prisfald på tale- og dataservices, og priser på både tale og mobilt bredbånd i Europa er nu væsentligt billigere end i USA," lyder en af konklusionerne i rapporten.

Vi er ikke hurtige nok med LTE

Det nævnes i rapporten fra GSMA også, at vi her i Europa sakker agterud med udbredelsen af LTE.

Det var ganske vist i vores del af verden, at de første LTE-udrulninger fandt sted, men ved udgangen af 2012 var det kun en procent af enhederne i Europa, der anvendte LTE mod 11 procent i USA og 28 procent i Sydkorea.

"Den europæiske mobilindustri begynder nu at halte bagefter sine ligesindede i andre udviklede regioner på en række nøgleområder."

Helt slemt er alt dog ikke på det europæiske telemarked.

Her ligger vi forrest i feltet

Blandt andet har vi verdens den højeste penetration af mobiltelefoni og er foran andre regioner, når det kommer til eksempelvis udbredelsen af 3G og smartphones.

"Ved udgangen af 2012 har Europa tæt på 400 millioner unikke mobilabonnenter (hvilket vil sige mennesker), der aktivt bruger 629 millioner mobilforbindelser (hvilket vil sige SIM-kort)."

"Dette bringer den unikke abonnent-penetration op på 79 procent eller 125 procent, når det er baseret på forbindelser," skriver GSMA.

Smartphone-penetreringen ligger i Europa nu på 49 procent, og i en række lande er den helt oppe på 55 procent.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Friske tal: Så meget er dine bredbåndspriser faldet

Derfor er TDC tvunget til at afblæse priskrig

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S