Erhvervslivet er for alvor ved at få øje på diverse internetmedier som redskab til at reklamere for deres produkter, viser nye tal fra Foreningen af Danske Internetmedier, FDIM.
De sidste tre måneder af 2003 blev de bedste nogensinde herhjemme, når det handler om online-annoncering med en samlet omsætning på knap 90 millioner kroner blandt FDIMs medlemmer, som foreningen regner med dækker 80 procent af samtlige solgte bannerreklamer og internetsponsorater.
Det er 16 procent højere end den hidtidige rekord på 77,6 millioner kroner, som blev sat i det tilsvarende kvartal i 2002.
- Det er dejligt at den store vækst i annonceomsætningen. Det viser, at flere og flere annoncører tør satse på internettet som medie. Samtidig er det et tegn på, at internettet er blevet voksent, siger Christian Peytz, formand for FDIM.
Med rekordomsætningen i julekvartalet når den samlede annonceomsætning på internettet op på 286 millioner kroner for hele 2003. Det er 18 procent mere end 2002, der indtil nu har været rekordåret.
Internetmedierne har primært hentet annoncekronerne fra de trykte medier, som generelt har oplevet nedgang i salget af annoncer, fremhæver FDIM.