Nyt farligt våben: Sådan bygger man den perfekte skjulte trojaner

Med en ny metode er det muligt at inficere chip med trojanere, som er stort set umulige at opdage.

Artikel top billede

Med en særlig metode kan det lade sig gøre at indbygge trojanere i hardware på en måde, der gør dem stort set umulige at opdage.

Sådan lyder det fra en gruppe af amerikanske og europæiske sikkerhedsfolk.

De kan dokumentere, at det kan lade sig gøre tidligt i produktions-processen at kompromittere den type integrerede kredsløb, der anvendes i computere, militært udstyr og andre kritiske systemer, ved at foretage minimale ændringer på transistor-niveauet i kredsløbene.

Transistor-ændringerne er så små, at de er nærmest umulige at opdage, og det gør metoden til et farligt våben.

I en rapport skriver forskerholdet, at metoden eksempelvis kan anvendes til at modificere og svække den såkaldte random number generator i Intels Ivy Bridge-processor fra 128 bits til 32 bits.

Det betyder, at generatoren ikke længere producerer stærk og sikker 128-bit kryptering, men blot 32-bit nøgler, der relativt nemt kan knækkes.

Metoden kan også anvendes til at ændre krypterings-beskyttelsen på et smartcard uden at nogen som helst opdager ændringerne.

Mange producenter har fingrene i en chip

Forskerholdet peger på, at mange forskellige producenter ofte medvirker i design og produktion af en almindelig mikrochip.

Eksempelvis bliver de enkelte kredsløb ofte designet af forskellige teknologi-firmaer, ligesom selve chippen bliver støbt på et uafhængigt støberi, pakket af et pakkeri-selskab og distribueret af et distributions-firma.

Der er med andre ord mange hænder inde over produktionen af en chip, hvilket øger sikkerheds-risikoen.

Fremstillingsproces

Gennem årene har meget af sikkerhedsarbejdet i forbindelse med de trojanske heste fokuseret på at identificere og bekæmpe trojanerne.

I de senere år er der dog blevet lagt flere kræfter i at kigge på de tidlige fremstillingsprocesser af især chip, der anvendes til militære formål eller i andre kritiske applikationer.

Chip kan inficeres af hardware-trojanere ret sent i fremstillingsprocessen ved hjælp af såkaldt 'doping' på enkelte af chippens transistorer.

Doping er en proces til modificering af chip-råmaterialet silicium ved at inficere silicium-krystallerne med ganske små urenheder af fosfor eller bor.

Ved at indføre doping i enkelte transistorer vil dele af de integrerede kredsløb ikke længere fungere som planlagt, og fordi ændringerne er så små, er de stort set umulige at opdage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse