It-direktør i Novo Nordisk: Her er vores ERP-setup

Lars Fruergaard Jørgensen har som CIO i Novo Nordisk en klar strategi for, hvordan forretningssoftware kan understøtte medicinal-virksomhedens globale vækst.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck. (Foto: Foto: Mikael Rieck)

Man kunne måske tro, at it-landskabet ville se ganske kompliceret ud i en virksomhed med flere end 36.300 medarbejdere og en årsomsætning på 78 milliarder kroner.

Men faktisk tilstræber Novo Nordisk på alle måder et simpelt, konsolideret it-miljø.

"Det er rigtig vigtigt at have evnen til at eksekvere en global forretning i ét system på en konsolideret måde."

Sådan beskriver Lars Fruergaard Jørgensen, CIO i Novo Nordisk, baggrunden for det ERP-setup, medicinal-virksomheden arbejder med.

"Vi har datterselskaber rundt omkring i verden, og de kører alle sammen finans i et fælles ERP-system. Det er alt sammen integreret," fortæller han.

"Der er stor værdi i det, for det er de fælles it-systemer, der ultimativt sikrer sig, at du har de samme processer."

Skal ikke bruge energi på det forkerte

Det med de samme processer er noget, Lars Fruergaard Jørgensen ofte kommer ind på, og forklaringen skal i høj grad findes i, at Novo Nordisk er en virksomhed, der vokser år for år.

Den vækst skal understøttes med it.

"Vi har ikke behov for, at folk skal bruge meget energi på at finde ud af, hvordan man skal gøre ting. Når vi laver et nyt datterselskab eller bygger en ny fabrik, kopierer vi systemerne, og det giver en enorm skalerbarhed i vores globale infrastruktur."

Men Novo Nordisk kan, som de fleste andre globale selskaber, trods alt ikke drives helt enkelt it-mæssigt.

Koncernen arbejder således både med SAP og Siebel og en Oracle-baseret industriløsning til kliniske afprøvning af nye produkter.

"For finans, HR og produktion er der én template, for salgsstyrken er der én template, og for den kliniske udvikling er der også ét sæt af systemer."

"Så du kan sige, at vi har forskellige øer af ERP-løsninger, men inden for hvert område er der kun én løsning," lyder beskrivelsen fra Lars Fruergaard Jørgensen.

"Jeg mener ikke, at der er én leverandør, der kan tilbyde en suite, der dækker alle funktionsområder," forklarer CIO'en.

Det moderne ERP-setup

ERP anses fortsat som it-kernen i de fleste virksomheder, men noget har alligevel forandret sig. Holdningen til ERP-løsninger er ikke, hvad den var for 10 år siden, lød det for nogle uger siden  fra PA Consulting. 

"ERP er blevet mere modent. For 10 år siden sagde man, at ERP var svaret på alt. I dag siger man, det er et mere nuanceret billede," forklarede Torsten Jacobsen, ansvarlig for ERP-rådgivning og partner i PA Consulting Group, på baggrund af en ny undersøgelse.

Undersøgelsen, der er baseret på interviews med CIO'er, peger blandt andet på, at mens verden ændrer sig med stadig større hastighed, og kravene til agilitet og fleksibilitet dermed stiger, så er ERP-systemerne ikke nødvendigvis klar til at understøtte den fremtid.

Lars Fruergaard Jørgensen kan på sin vis godt nikke genkendende til denne udfordring:

"Det hele starter med at definere, hvad man ser som en ERP-løsning. Hvis man ser det som ét system, der skal dække alle virksomhedens processer end-to-end, er jeg enig i, at det nok ikke er særligt realistisk (at være fleksibel, red.)"

ERP stadig helt afgørende

Samtidig forklarer han dog, hvor Novo Nordisk forsøger både at sikre et konsolideret it-miljø, og samtidig være en agil virksomhed.

"Den måde, jeg ser ERP på, er, at det er det, der dækker mange af de helt grundlæggende, store transaktionsprocesser - finans, produktion, HR og den slags."

"Der ser jeg egentlig, at der i dag og i fremtiden vil være et behov for et klassisk ERP-system, der sørger for, at man på integreret vis har styr på de her backbone-processer."

Han peger på, at der så ganske rigtigt er opstået nogle nye muligheder med eksempelvis de mobile løsninger.

"Der er et behov for at snakke mobilitet. Hvis man skal lave en expense report, er det smart, hvis ens sælgere kan gøre det mobilt. Men det ændrer ikke på det grundlæggende behov for den underliggende ERP-infrastruktur."

Sådan understøttes forskellige markeder

Lars Fruergaard Jørgensen har tidligere forklaret til Computerworld, at forudsætningen for, at Novo Nordisk kan blive ved med at vokse som en global virksomhed, er, at der en meget stram, konsolideret infrastruktur, og ét sæt globale it-processer. 

Kommer der ikke nogle gange et sammenstød med lokale ønsker rundt omkring i verden?

"Det afhænger meget af, hvilken virksomhed man er. Novo Nordisk er i virkeligheden en meget simpel virksomhed på trods af, at vi er store. Vi har ganske få produkter, og det er de samme produkter, vi sælger i hele verden."

"Produkterne er positioneret på samme vis, og de bliver produceret på ens fabrikker, så vi har ikke i de klassiske processer særligt stort behov for, at man kan differentiere sig."

Tilpasser sig lokale behov - men med måde

I forhold til salgsprocessen er der dog - på trods af at det er de samme produkter - lidt forskellige traditioner fra marked til marked. Derfor har Novo Nordisk også en lidt anden tilgang til CRM end til ERP i klassisk forstand.

"Hvor vi på finans, HR og produktion prøver på at køre med den samme SAP-løsning i hele verden, så har vi regionale implementeringer af Siebel for at tilpasse os de lokale behov."

"I nogle markeder kan man forsvare at betale for et meget avanceret system med daglige markedsdata og løsninger på iPads, mens man i andre markeder har en mere simpel approach."

"Vi har tilpasset os til de lokale behov, men har så konsolideret i og med, at man skal skal være på den samme version og på den samme datamodel, så vi får synergi, og så de læringer, man laver i én region, kan tilføres en anden region på den smart måde," siger Lars Fruergaard Jørgensen til Computerworld.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Store forandringer for it-afdelingen: Sådan ser ERP ud i dag

It-chefer: Her er vores store udfordring med ERP-systemet

CIO i Novo Nordisk: Ansvarlig for it for milliarder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S