Google klar med penge til open source-udviklere: Sådan får du fingre i en fed check

Google vil betale kontante præmier til open source-udviklerne. Se her, om du kan bidrage.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google står klar med store checks til open source-udviklere, der vil udvikle proaktive sikkerheds-forbedringer til nogle af de mest udbredte open source-baserede programmer.

Belønningerne for at udvikle sikkerhedsforbedringer til programmerne vil ligge på mellem 3.000 kroner og 17.500 kroner, meddeler Google.

Ifølge selskabet stiller Google beløbene på højkant for at "forbedre sikkerheden i centralt tredjeparts-software, der er kritisk for internettets helbred."

Kodefejl og huller

Google peger på, at mange sårbarheder på internettet kan spores tilbage til kode-fejl, ligesom mange sårbarheder bliver nemmere at udnytte på grund af manglen på selv simple forsvars-teknikker.

Selskabet håber, at de kontante præmier kan lokke udviklerne ud af busken.

Open source-projekterne vedligeholdes ofte af ulønnede frivillige, men der findes dog også virksomheder, der har udviklere ansat til at skrive og vedligeholde kode.

Google har i flere år med stor succes kørt et lignende dusør-program for sine egne systemer, hvor selskabet har udbetalt dusører til udviklere, der har fundet sårbarheder i Googles egen kode. Det kan du læse mere om her.

Det nye open source-program udløser dusører for ny-udviklinger til blandt andet OpenSSH, OpenSSL, BIND, libjpeg, libpng, Kernel Based Virtual Machine og Google Chrome.

Med tiden vil programmet også komme til at omfatte web-servere som Apache og nginx samt SMTP-services som Sendmail, Postfix.

Også OpenVPN vil med tiden blive inkluderet, hedder det.

Læs Googles egen beskrivelse af open source dusør-programmet her.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

BI-koordinator / IT & administrativ support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Csis Security Group A/S

Senior Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S