Google klar med penge til open source-udviklere: Sådan får du fingre i en fed check

Google vil betale kontante præmier til open source-udviklerne. Se her, om du kan bidrage.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google står klar med store checks til open source-udviklere, der vil udvikle proaktive sikkerheds-forbedringer til nogle af de mest udbredte open source-baserede programmer.

Belønningerne for at udvikle sikkerhedsforbedringer til programmerne vil ligge på mellem 3.000 kroner og 17.500 kroner, meddeler Google.

Ifølge selskabet stiller Google beløbene på højkant for at "forbedre sikkerheden i centralt tredjeparts-software, der er kritisk for internettets helbred."

Kodefejl og huller

Google peger på, at mange sårbarheder på internettet kan spores tilbage til kode-fejl, ligesom mange sårbarheder bliver nemmere at udnytte på grund af manglen på selv simple forsvars-teknikker.

Selskabet håber, at de kontante præmier kan lokke udviklerne ud af busken.

Open source-projekterne vedligeholdes ofte af ulønnede frivillige, men der findes dog også virksomheder, der har udviklere ansat til at skrive og vedligeholde kode.

Google har i flere år med stor succes kørt et lignende dusør-program for sine egne systemer, hvor selskabet har udbetalt dusører til udviklere, der har fundet sårbarheder i Googles egen kode. Det kan du læse mere om her.

Det nye open source-program udløser dusører for ny-udviklinger til blandt andet OpenSSH, OpenSSL, BIND, libjpeg, libpng, Kernel Based Virtual Machine og Google Chrome.

Med tiden vil programmet også komme til at omfatte web-servere som Apache og nginx samt SMTP-services som Sendmail, Postfix.

Også OpenVPN vil med tiden blive inkluderet, hedder det.

Læs Googles egen beskrivelse af open source dusør-programmet her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job