Google klar med penge til open source-udviklere: Sådan får du fingre i en fed check

Google vil betale kontante præmier til open source-udviklerne. Se her, om du kan bidrage.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google står klar med store checks til open source-udviklere, der vil udvikle proaktive sikkerheds-forbedringer til nogle af de mest udbredte open source-baserede programmer.

Belønningerne for at udvikle sikkerhedsforbedringer til programmerne vil ligge på mellem 3.000 kroner og 17.500 kroner, meddeler Google.

Ifølge selskabet stiller Google beløbene på højkant for at "forbedre sikkerheden i centralt tredjeparts-software, der er kritisk for internettets helbred."

Kodefejl og huller

Google peger på, at mange sårbarheder på internettet kan spores tilbage til kode-fejl, ligesom mange sårbarheder bliver nemmere at udnytte på grund af manglen på selv simple forsvars-teknikker.

Selskabet håber, at de kontante præmier kan lokke udviklerne ud af busken.

Open source-projekterne vedligeholdes ofte af ulønnede frivillige, men der findes dog også virksomheder, der har udviklere ansat til at skrive og vedligeholde kode.

Google har i flere år med stor succes kørt et lignende dusør-program for sine egne systemer, hvor selskabet har udbetalt dusører til udviklere, der har fundet sårbarheder i Googles egen kode. Det kan du læse mere om her.

Det nye open source-program udløser dusører for ny-udviklinger til blandt andet OpenSSH, OpenSSL, BIND, libjpeg, libpng, Kernel Based Virtual Machine og Google Chrome.

Med tiden vil programmet også komme til at omfatte web-servere som Apache og nginx samt SMTP-services som Sendmail, Postfix.

Også OpenVPN vil med tiden blive inkluderet, hedder det.

Læs Googles egen beskrivelse af open source dusør-programmet her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S