Google klar med penge til open source-udviklere: Sådan får du fingre i en fed check

Google vil betale kontante præmier til open source-udviklerne. Se her, om du kan bidrage.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google står klar med store checks til open source-udviklere, der vil udvikle proaktive sikkerheds-forbedringer til nogle af de mest udbredte open source-baserede programmer.

Belønningerne for at udvikle sikkerhedsforbedringer til programmerne vil ligge på mellem 3.000 kroner og 17.500 kroner, meddeler Google.

Ifølge selskabet stiller Google beløbene på højkant for at "forbedre sikkerheden i centralt tredjeparts-software, der er kritisk for internettets helbred."

Kodefejl og huller

Google peger på, at mange sårbarheder på internettet kan spores tilbage til kode-fejl, ligesom mange sårbarheder bliver nemmere at udnytte på grund af manglen på selv simple forsvars-teknikker.

Selskabet håber, at de kontante præmier kan lokke udviklerne ud af busken.

Open source-projekterne vedligeholdes ofte af ulønnede frivillige, men der findes dog også virksomheder, der har udviklere ansat til at skrive og vedligeholde kode.

Google har i flere år med stor succes kørt et lignende dusør-program for sine egne systemer, hvor selskabet har udbetalt dusører til udviklere, der har fundet sårbarheder i Googles egen kode. Det kan du læse mere om her.

Det nye open source-program udløser dusører for ny-udviklinger til blandt andet OpenSSH, OpenSSL, BIND, libjpeg, libpng, Kernel Based Virtual Machine og Google Chrome.

Med tiden vil programmet også komme til at omfatte web-servere som Apache og nginx samt SMTP-services som Sendmail, Postfix.

Også OpenVPN vil med tiden blive inkluderet, hedder det.

Læs Googles egen beskrivelse af open source dusør-programmet her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice