It-firma: Vi har alle ansvar for at internettet er sikkert

Sikkerheden online kan ikke løftes af den enkelte bruger eller af et firma. Det er et fælles ansvar, skriver AMD's CTO.

Artikel top billede

Klumme: Netkriminalitet er et stigende problem, og vi hører dagligt historier fra hele verden om databaser, der hackes, identiteter, der stjæles, og andre kriminelle aktiviteter, herunder senest en række angreb på større telekomselskaber og detailforretninger i Europa.

Alt sammen noget, der kan tilskrives vores digitale livsstil. Hver eneste dag genererer jordens befolkning 2,5 trillioner bytes af data. Det er en astronomisk mængde data, og det er et udtryk for den stadig stigende mængde computere, sensorer og displays, der omgiver os. 

Denne tidsalder med "surround computing", hvor tastaturer og mus erstattes af naturlige brugergrænseflader, der er baseret på stemme- og ansigtsgenkendelse, forenkler den måde, som mennesker over hele verden lever, arbejder og spiller på.

Problemet er, at den lovlydige borger ikke er den eneste, der forstår at udnytte fordelene. Det er nødvendigt, at såvel den offentlige som den private sektor gør mere for at bekæmpe den stigende sårbarhed, når vi taler om sikkerhed.

Både virksomheder og vi alle som enkeltpersoner bliver nødt til at beskytte vores data og netværk proaktivt, og staten bliver nødt til at træffe foranstaltninger til forebyggelse af kriminalitet og at styrke og håndhæve loven. 

"Både virksomheder og vi alle som enkeltpersoner bliver nødt til at beskytte vores data og netværk"

Også gode nyheder
Den gode nyhed er, at mange af disse parter allerede er begyndt at samarbejde om forskning og udvikling af teknologi til IT-beskyttelse, som ikke kun er innovativ, men også kan anvendes i praksis.

Som et eksempel er AMD gået sammen med Honeywell, Intel, Lockheed Martin og RSA om at stifte Cyber Security Research Alliance (CSRA), et privat, non-profit forskningskonsortium, som svar på behovet for et offentligt-privat samarbejde om at gøre noget ved problemerne med sikkerheden i cyberspace. 

CSRA samarbejder med eksperter, videnskabsfolk og specialister om at skabe forskningsresultater, der skal bidrage til at skabe større sikkerhed inden for en bred vifte af teknologier som f.eks. el-, gas-, og andre forsyningsværker, kommunikationsnetværk og andre sikkerhedsfølsomme driftsenheder, der i stadig stigende omfang er mål for cyberangribere. 

I Europa arbejder AMD sideløbende med andre i branchen og Europa-Kommissionen om at fremme åbne og fælles sikkerhedsstandarder, der er specifikt rettede mod offentlige og private "skyer".

Endvidere arbejder DigitalEurope's Cloud Council og AMD målrettet på at gøre cloud computing til en stærkere vækstmotor på tværs af Europa, samtidig med at data og privatlivets fred beskyttes.

Ved at sætte branchefolk, videnskabeligt baserede ressourcer og eksperter fra den offentlige sektor sammen skaber vi en stærk enhed, som kan hjælpe forbrugerne og virksomhederne med at holde sig et skridt foran cyberangriberne. 

Da AMD's computerprodukter udgør en del af det grundlag, hvorpå mange sikkerhedsteknologier er bygget, tager vi vores ansvar for at hjælpe til med at beskytte data meget alvorligt.

Vi har igennem alle årene indarbejdet effektive sikkerhedsforanstaltninger i vores produkter, og vi har hjulpet vores kunder og teknologiske samarbejdspartnere med at gøre deres produkter mere sikre. 

Det er også vores overbevisning, at udviklingen af sikkerhedsstandarder, der er transparente og kontrollerbare, vil bidrage til at højne brugernes tillid, og at de er den bedste mulighed for, at vi alle kan sikre, at vores systemer fungerer korrekt og på sikker måde, uden at der samtidig skabes sårbare huller. 

ARM spiller en vigtig rolle

I tillæg hertil, og for fortsat at være på forkant med nye teknologier inden for sikkerhed, samarbejder vi med andre teknologiske virksomheder om at skabe nye innovationer, som er et skridt foran hackerne. Et eksempel er vores strategiske og teknologiske samarbejde med ARM, der har sit hovedsæde i Europa.

Som en del af vores fælles teknologi-roadmap samarbejder vi om ARM TrustZone,® en teknologi, der har til formål at hjælpe forbrugerne og virksomhederne med at opnå sikker adgang til deres indhold og sikker brug af onlinetransaktioner. 

"Vi er nødt til at samarbejde om at skabe sikkerhed i cyberspace"

Vi er godt på vej, men må også erkende, at vi ikke kan klare opgaven alene. Sikkerhedsrisiciene i cyberspace, som udvikler sig i rivende fart, kan ikke løses af én virksomhed eller én statslig enhed. Det er for stor en opgave til, at én alene kan magte den, og det er derfor nødvendigt, at vi alle tager ansvar for at beskytte dataene i cyberspace. 

Da der til stadighed opstår sikkerhedsrelaterede problemer, kan vi ikke bare henvise til andre og sige, at de må løse problemet.

Vi er nødt til at samarbejde om at skabe sikkerhed i cyberspace. Det er vores alle sammens ansvar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job