Smartphones og tablet fra Nokia: Her er dommen

Seks nye produkter er blevet præsenteret af Nokia i denne uge. Her er en vurdering af, hvordan de kommer til at klare sig på markedet.

Artikel top billede

Nokia kunne tidligere på ugen lancere både nye Asha-telefoner, Lumia-smartphones og sin første tablet-pc.

Selv om de finske produktnyheder druknede lidt i alle skriverierne om Apples nye produkter, er der alligevel en hel del at glæde sig over for det ellers så kriseramte Nokia.

Eksempelvis skriver IDC-analytiker John Delaney i en kommentar til lanceringerne, at Nokia udvikler produkter og lancerer dem med en imponerende hastighed - i denne omgang blev det til hele seks produkter:

- Den første Nokia-tablet, Lumia 2520, der kører Windows RT.

- Lumia 1520 og 1320, to store smartphones - også kaldt phablets - med skærme på hele seks tommer.

- Tre billigere telefoner, Asha 500, 502 og 503.

"Nokias strategi med Lumia-sortimentet med Windows Phone-devices bliver stadig mere klar: Det hele handler om udvalg. Først skaber man et bredt udvalg af enheder. Dernæst introduceres teknologiske innovationer i den dyre ende, hvorefter man breder dem ud til hele udvalget."

IDC-analytikeren tilføjer, at Nokia med de nye gigant-telefoner og den nye tablet lukker hullerne i Lumia-udvalget.

Dermed ikke sagt, at de nye produkter nærmest er garanterede salgs-hits, for konkurrenterne står trods alt heller ikke stille.

Her er Nokua udfordringer

"Lumia 1520 ser ud til at være en attraktiv phablet med high-end specifikationer. Men den vil komme til at konkurrere direkte med Samsungs Galaxy Note 3, og vi ser ikke oplagte funktioner, som den skiller sig ud med, og som vil overbevise et stort antal mennesker, der er i markedet efter en Note 3, om at ændre mening og i stedet vælge en Lumia 1520."

ICD ser lidt bedre muligheder for Lumia 1320, da den er lidt billigere og alligevel har en stor skærm, der er oplagt til at se film over LTE-forbindelsen.

Også tablet-produktet får ros af IDC:

"Nokias første tablet, der er baseret på Windows RT, Lumia 2520, er bestemt et nyt medlem på tablet-markedet i forhold til, hvordan den ser ud, software-platformen og den indbyggede LTE-forbindelse."

Sådan er situationen for Nokia

"Selv om et klart gennembrud endnu mangler, opbygges salget af Lumia-enheder lidt efter lidt, og de nye enheder vil bidrage yderligere til momentum - særligt hvis de positioneres effektivt til de brugere, der er på udkig efter en erstatning til Blackberry-enheder," skriver John Delaney. 

Mens Nokia venter på en ny ejer

I starten af september meddelte Microsoft, at selskabet vil købe Nokia.

Den handel skal dog først godkendes af aktionærer og konkurrencemyndigheder, så det er formentlig først i første kvartal 2014, at der kommer en endelig afklaring på Nokias fremtid.

"De (Microsoft, red.) overtager jo de produkter, der ligger i pipelinen hos Nokia, og dem kan de så lancere, men de første rene Microsoft-produkter, hvor Microsoft har været med helt fra starten, ligger måske otte måneder længere ude," har aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank vurderet.

Dermed skal vi ikke regne med de første "Microsoft-telefoner" lige med de samme, og det er grunden til, at Nokia har så travlt med fortsat at lancere sine egne produkter. 
 

Læs også:

Nokias første Windows-tablet er bedre Microsofts Surface

Kæmpe-telefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge

Sådan vil uvished ramme telefon-salg hos Nokia

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS