En e-pille skal afløse dit password til mobilen

Slug en pille, der ved hjælp af mavesyren udsender et elektronisk signal, som låser din mobiltelefon op. Det lyder langt ude, men metoden er allerede godkendt i Europa og USA.

Artikel top billede

Det lyder næsten for langt ude til at være sandt:

En pille, der kan anvendes som password til din mobiltelefon.

Men der arbejdes meget seriøst på sagen.

På en konference arrangeret af avisen Wall Street Journal præsenterede Motorolas teknologichef Regina Dugan en pille - eller nærmere et lille stykke elektronik, man kan sluge - som firmaet håber på kan erstatte dit pasword til telefonen i fremtiden.

E-pillen hedder Proteus Digital Health, og den er netop blevet godkendt af de amerikanske sundhedsmyndigheder (US FDA). Det skriver blandt andet Engadget.com.

Også i Europa fik produktet et godkendende stempel tilbage i 2010.

Chip drives af mavesyre

E-pillen indeholder en lille chip, der drives af et batteri, som forsynes med energi fra mavesyren.

Når pillen er aktiveret i maven, skabes et ekg-lignende signal inde i brugerens krop. Dette signal kan fortolkes af en mobil enhed og bruges til at give brugeradgang til denne.

Med andre ord kan chippen anvendes til at kontrollere, om du er den rette ejermand af en enhed eller en konto.

Ideen stammer egentlig fra sundhedsverdenen, hvor tanken med chippen er at overvåge en patients helbredstilstand. Men Motorola har altså set andre anvendelsesmuligheder i teknologien.

E-pille har angivelig ingen helbredsmæssige konsekvenser, da elektronikken passerer direkte igennem systemet og efterlader kroppen uden digitalt affald.

Men den skal tages med jævne mellemrum, da den af naturlige årsager kun har en vis levetid.

Om ideen bliver til virkelighed, og i givet fald hvornår løsningen kommer, er endnu uvist, men Motorola tester metoden på deres mobiltelefoner, fortæller Regina Dugan til Wall Streat Journal.

Om indtaget af kaffe og kål har betydning for levetiden, fortæller historien ikke noget om.

Læs også:
Kæmpe-hack: 150 millioner Adobe-brugere kan være stjålet

Efter iPhone-hack: Derfor er fingeraftryks-læser stadig smart

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S