Efter iPhone-hack: Derfor er fingeraftryks-læser stadig smart

Tyske it-folk har åbnet den helt nye iPhone 5S-telefon med falske fingeraftryk. Alligevel tøver dansk sikkerheds-professor ikke med at kalde fingeraftryk mere sikkert end nogle af alternativerne.

Artikel top billede

For nylig er det kommet frem, at Apples spritnye og højt besungne fingeraftryks-læser Touch ID, i den lige så dugfriske iPhone 5S, er blevet hacket.

Den tyske gruppe ved navn Chaos Computer Club har bevist, hvordan gruppen har kopieret et fingeraftryk i god kvalitet fra en glasplade ved at tage et foto af fingeraftrykket med en 2.400 dpi-opløsning. Derefter er fotoet blevet digitalt renset og laserprintet ud på et transparent ark med en opløsning på 1.200 dpi.

Til sidst har gruppen lagt et stykke latex ned over fingeraftryksmønstret kreeret af printtoneren, så mønstret kunne absorberes i latexen, som herefter er lagt hen over Apples Touch ID, hvorefter telefonen åbnede med det falske fingeraftryk.

"Det er bare dumt"

At kunne åbne den nye iPhone 5S på denne måde kræver dog, at man har adgang til ét af de fem fingeraftryk i god kvalitet, som kan bruges til at åbne en specifik iPhone 5S med.

Alligevel tøver Chaos Computer Club ikke med at sende en generel advarsel i halen på sin afsløring af, hvordan man bryder ind på en ny iPhone-telefon med fingeraftryksaflæser.

"Vi håber, at dette endelig vil stoppe den illusion, folk har omkring fingeraftryks-biometri. Det er bare dumt at benytte noget til sikkerhed, som du ikke kan ændre, og som du efterlader alle steder hver dag," udtaler talsmand Frank Rieger fra Chaos Computer Club på organisationens hjemmeside.

Her kan du se, hvordan telefonen blev hacket: 

Ikke anonym med fingeraftryk

Den danske sikkerhedsekspert og -professor Ivan Bjerre Damgaard fra Aarhus Universitets Institut for Datalogi er ikke overrasket over, at det lykkedes at åbne en ny iPhone med tyskernes fremgangsmåde.

Dansk professor: Fingeraftryk mere sikkert end alternativer

"Vi har hørt om denne metode før, så det er jo ikke noget at blive chokeret over," siger han til Computerworld.

Han er derfor også helt på linje med den tyske hackerklub i opfattelsen af fingeraftryk som værende en uhensigtsmæssig beskyttelse, når det gælder webtjenester.

"Hvis en webtjeneste benytter fingeraftryks-identifikation, vil det i sidste ende pege tilbage på indehaveren af fingeraftrykket, for vi har jo kun 10 fingre at gøre godt med. På webtjenester er det derfor noget smartere at bruge et brugernavn og password, som sikrer anonymiteten," forklarer han til Computerworld.

På hardware er det smart

Han understreger dog, at på konkrete hardware-produkter som en pc eller en iPhone 5S, er fingeraftryk noget mere sikkert end en firecifret pinkode, som mange benytter til at åbne enheden med.

"Forsøg har vist, at firecifrede pinkoder kan knækkes på tre forsøg eller færre i omkring 20 procent af tilfældene, fordi folk vælger pinkoder som '1-2-3-4'. Så på den måde er det mere sikkert med en fingeraftryksaflæser," siger Ivan Bjerre Damgaard.

Datalogi-professoren indskyder, at fingeraftryks-kopiering samtidig er noget mere bøvlet end at kigge med over skulderen, når folk indtaster deres firecifrede pinkode.

"Man skal dog bare huske, at fingeraftryk ikke er en 100 procent sikker metode, men det er der jo ikke noget, der er," lyder det fra Ivan Bjerre Damgaard.

Også andre sikkerhedseksperter har peget på biometriske løsninger som værende mere sikre end pinkoder, hvilket du kan læse mere om her.

Læs også:

Apple forklarer: Sådan virker vores fingeraftryks-teknologi

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Softwareudvikler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S