Flere hullede Microsoft-produkter udnyttet af it-bander

Helt nye sårbarheder i flere af Microsofts mest populære produkter bliver i disse dage udnyttet af it-kriminelle. Læs her, hvordan du får sat en prop i sikkerhedshullerne.

Artikel top billede

Sikkerhedsfolk har fundet flere seriøse sårbarheder i Microsoft-produkter som Windows, Office og Lync, som Computerworld har berettet om tidligere.

Allerede få dage efter fundene er hullerne godt i gang med at blive udnyttet af it-kriminelle. 

Meldingerne lyder samtidig, at sikkerhedshullerne ikke når at blive lappet i kodegigantens nyeste sikkerhedsopdatering, Patch Tuesday, der bliver kørt i morgen tirsdag den 12. november.

Sådan kan du udnyttes

Opdagelsen af sikkerheds-udnyttelsen kommer fra it-sikkerhedsselskaber som Fire Eye og Symantec, som hævder, at it-kriminelle kan tiltuske sig adgang igennem TIFF-billeder til at eksekvere kode på din maskine og derigennem overtage kontrollen med pc'en.

Det vil sige, at hvis en angriber får adgang til en konto med administrationsrettigheder, så vil det være muligt at styre din maskine fuldstændigt, mens den it-kriminelle ikke kan overtage administrationsrettighederne, såfremt den inficerede konto ikke er en administrator-konto.

Det skriver Computerworlds amerikanske søstermagasin PC World, som kan berette, at sikkerhedshullerne i TIFF-billederne allerede nu bliver brugt til at hacke Microsoft-brugernes computere igennem sårbarheder i en lang række Microsoft-produkter. 

Disse produkter inkluderer alle versioner af Lync, Windows Vista, Windows Server 2008, og Office 2003 og 2007 samt Office 2010, hvis sidstnævnte er installeret på enten Windows XP eller på Windows Server 2003.

Microsoft: Vi arbejder på sagen
Microsoft har tidligere udtalt, at selskabet havde kendskab til, at sårbarhederne var forsøgt udnyttet i især Mellemøsten og Sydasien, men Fire Eye og Symantec fastholder altså via it-mediet Ars Technica, at mindst to it-kriminelle bander er godt i gang med at plante skadelig kode på folks computere.

Her finder du en foreløbig lappeløsning

It-selskabet har samtidig udsendt en midlertidig lappeløsning til ramte kunder, som du kan finde her, og som du på det kraftigste anbefales at køre. 

Samtidig melder Computerworlds amerikanske søstermagasin Networkworld, at et fornuftigt første skridt til at undgå den skadelige kode er at slukke for billedvisningen i din mail-klient, som menes at være et af de steder, hvor billederne med den skadelige og tilsyneladende skjulte kode bliver spredt. 

Flere 0-dagssårbarheder på vej

Som om det ikke skulle være nok med sidste uges fund af sikkerhedshuller i de mange populære Microsoft-programmer, så advarer det danske sikkerhedsselskab CSIS Security Group også om fundet af en 0-dags sårbarhed i Internet Explorer.

Sårbarheden i Microsoft-browseren er blevet misbrugt flere gange i et såkaldt vandhulsangreb.

"Et vandhulsangreb fungerer ved at udvælge sig et specifikt mål og tiltvinge sig adgang til ofrets webside eller intraserver. Ved adgang til disse kan der indlejres et ondsindet script, som i tilfældet her, tvinger den besøgende videre til en ekstern webside, hvorfra selve exploit koden leveres," skriver CSIS Security Group i en servicemeddelelse.

Sikkerhedsselskabet forklarer, at it-kriminelle har designet en exploit-kode rettet mod Internet Explorer 7 og 8 under Windows XP, men den kan omskrives til også at misbruges i Internet Explorer 9 og 10.

CSIS Security Group forventer, at Microsoft vil udsende en sikkerhedsopdatering til Internet Explorer-sårbarheden allerede i denne uge.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S