Mogens Nørgaard: Apps-crashet kommer nu

Klumme: Hver gang jeg kaster mig over noget nyt, kommer der et it-crash. Den er stensikker. Her er beviserne på, at det næste crash er på vej.

Artikel top billede

Det ser ud til, at en helt ny - og stensikker - indikator i økonomien har set dagens lys:

Når jeg starter en ny biks sammen med en gammel ven, så kommer der et it-crash.

Da Lasse og jeg startede Miracle i 2000 ramte vi lige ind i dotcom-crashet.

Nu har Ole og jeg startet Fair & Square, og lige om lidt kommer apps-crashet. Det er supersjovt, og det hærder.

Det klareste bevis på det er, at mange mennesker kontakter mig (og andre) med en rigtig god idé:

Mønstret er, at:

- de har den FEDESTE idé,
- de fremhæver meget hurtigt og tydeligt, at de ikke selv er teknikere,
- de har fuldt styr på en NDA,
- de har en helt klar idé til, hvordan de kan exit'e foretagendet efter et par år, så de kan prøve noget andet,
-deres venner har sagt god for idéen,
-der er noget CSR indblandet, f.eks. ved at hver transaktion udløser en donation til en NGO med nogle triste eller glade billeder fra et varmt land på deres hjemmeside
-beskrivelsen af konceptet får de varme følelser frem ét eller andet sted på kroppen - og
-de kun liiiige mangler pengene til alt det praktiske, inkl. udviklingen af konceptet (det er et cool, moderne ord, der betyder idé), business­plan, budget, lokaler, medarbejdere, udviklingen/kodningen, markedsføringen, salget, administrationen - og de andre småting.

Mange andre tegn på crashet

Der er masser af andre tegn på, at vi nærmer os et crash:

Overvurderede bikse med underlige forretningsmodeller (Tumbl, Snapchat, osv.), meget høje lønninger til nyansatte, og - som nævnt - masser og masser af fantastiske idéer til nye portaler/apps uden skyggen af idé om, hvor alle pengene skal komme fra, for at det bliver en kommerciel succes.

Ligesom med bannerreklamerne og pay-per-click og mærkelige metrikker, der faktisk var indtjeningsargument nok dengang i 2000.

Effekten af denne ophedning af markedet ovre i USA er masser af investorkroner, der smides i alt muligt mærkeligt, som vil fordufte om lidt. Fordi de faktisk HAR investerkroner derovre.

Højteknologifonden i Danmark investerede i tre bikse i 2010.

Venturekapitalister investerede i 33.000 bikse i Californien i 2010.

Sådan får du finansieret din idé

Her i Danmark, hvor vi jo alle ved, at vi er LIDT klogere end alle andre, kommer det ikke til at ske i samme omfang - for vi har overhovedet ikke nogen investerkroner (høhø).

Well, det er ikke helt rigtigt - få ting er - men lad mig lige opridse mulighederne for finansiering her i Dannevang The Smørhul:

1

En privat rigmand smider penge i foretagendet. Det er en god idé, bortset fra at vi ikke har særligt mange rige mennesker i Danmark, OG at de få, vi har, ikke er RIGTIGT rige.

De skal kunne smide 42 millioner væk til sjove formål om året, hvoraf én ud af 42 ting vil blive en succes. Det er der ikke mange, der kan.

Eftersom vi (dvs. de 66 procent af vælgerne, der får deres penge fra staten) ikke kan lide rige mennesker i Danmark, så bliver dette nok ikke meget anderledes. Pudsigt nok får det en del bikse til at søge over dammen...

"Hahahahahahaha. Hidr-hidr. Snøft. Haaaahhhahahahahaha"

2
Én af vore maaaaange forskellige offentlige vækstdimsedutter tilbyder at investere i det, efter at du har brugt rigtigt lang tid på alt muligt pjank.

Dog skal de have 40 procent af biksen, en bestyrelsespost (som aflønnes ulovligt ved at kalde det konsulentbistand, da offentligt ansatte ikke må tage penge for at sidde i bestyrelser i arbejdstiden), 22 procent i renter p.a. af de penge, de låner dig - og du skal i øvrigt have fuld sikkerhed i dit hus eller din kæreste, for at banken vil låne dig resten (den "statsgaranterede" del af pengene).

Åh ja, du skal i øvrigt også købe regnskabsbistand hos dem, selvom du kan klare det hele selv ... Søg evt. på "Flemming og Væksthuset the Movie" på Google for at se en video om ovenstående...

3

Banken. Hahahahahahaha. Hidr-hidr. Snøft. Haaaahhhahahahahaha.

4

Prøv at få lavet noget selv ved hjælp af gratis arbejde udført af dine venner og bekendte, mens du selv er på en mærkelig, offentlig støtteordning (dvs. du er arbejdsløs). Heri inkluderes næsten pr. automatik en masse fede startup-weekends, brainstorms og awards til alle.

5

Sælg idéen til en af de store, eksisterende bikse uden fantasi, men alligevel med et stort fedtlag. Det er altid sjovt at holde alle de møder og høre alle indvendingerne. Det er faktisk en gratis måde at få udfyldt W-delen af en SWOT-analyse i en sådan grad, at den fylder mere end S, O og T tilsammen.

Har jeg glemt noget? Det håber jeg virkelig! Hjælp mig! 

God kamp. 

Måske bliver det dit første crash-kursus?

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S