Nye direktører til både Telmore og Fullrate

Opdateret: TDC udnævner nye direktører til både Telmore og Fullrate.

Artikel top billede

Både Telmore og Fullrate får nye direktører i begyndelsen af det nye år, meddeler TDC.

Rasmus Busk bliver kommerciel direktør for Telmore-brandet, mens Lars Asger Petersen bliver direktør i Fullrate.

Fullrate-stillingen har været ledig, siden Peter Mægbæk Madsen fratrådte i september. 

Rasmus Busk, der er 33 år, kommer fra en stilling som COO og partner i Mofibo Books og er tidligere afdelingsdirektør i TDC.

"Rasmus Busk besidder de specifikke kvaliteter, der kan tilføre Telmore et nyt perspektiv, og har igennem sin karriere ført klart bevis for, at han kan tilføre vækst, innovativ produktudvikling og strategisk indsigt," udtaler Anders Jensen, koncerndirektør i TDC Group, i en pressemeddelelse.

TDC valgte så sent som i sidste måned at lukke Telmore som et selvstændigt selskab, så det fremover alene fortsætter som varemærke, mens selve selskabet og dets omkring 150 medarbejdere overflyttes til TDC.

Computerworld-mand til Fullrate

41-årige Lars Asger Petersen kommer fra en stilling som salgsdirektør hos Computerworld og skal stå i spidsen for lavprisselskabet Fullrate fra den 1. februar.

Han har tidligere stået i spidsen for lavprisselskaberne CBB og Bibob.

"Lars Asger Petersen kommer med den rette energi og har en klar forståelse for præcis, hvad der skal til for at skabe vækst i branchen," skriver TDC.

TDC købte bredbåndsudbyderen Fullrate tilbage i 2009, mens Henrik Poulsen fortsat var TDC-direktør.  

Læs også:

TDC lukker Telmore som selvstændigt selskab

TDC: Derfor sender vi Fullrate i haserne på 3 og Telia

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Djøf

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse