Når it-kaos rammer dig: Sådan skal kriseplanen se ud

Når din virksomheder bliver angrebet af it-kriminelle, eller datacenteret bryder ned, skal kriseplanen træde i kraft hurtigt og effektivt. Her kan du se, hvad man skal tage høje for i planen.

Artikel top billede

Hacktivism, data-lækager, malware i alle afskygninger og klassiske nedbrud i datacentret.

Der er nok af potentielle sikkerhedsrisici at forholde sig til som it-afdeling i en større virksomhed.

Man ved ikke, hvornår man bliver ramt, men man ved, at når det sker, er det afgørende, at man kan holde hånden roligt på computer-musen, minimere skaderne mest muligt og få virksomheden tilbage i fuld it-drift hurtigst muligt.

Rådgivningsfirmaet McKinsey har en længere artikel om, hvad en virksomheds it-kriseplan bør indeholde for, at den kan træde effektivt og hurtigt i kraft, kritisk infrastruktur, systemer og data rammes af problemer.

"Det primære formål med en IR-plan (incident-response plan, red.) er at kunne styre en cybersikkerheds-begivenhed på en måde, der begrænser skaderne, øger tilliden hos eksterne stakeholdere og reducerer recovery-tiden og omkostningerne."

Dette skal du sikre dig

McKinsey har ni overordnede anbefalinger til, hvad man skal have med i IR-planen. Frit oversat lyder de således:

1) Der skal udpeges en leder, der har det vedblivende ansvar for IR-planen og for at forankre IR-tiltag på tværs af forretningsenheder og geografiske afdelinger.

2) Der skal udvikles en klassificering af ricisi, forventede trusler og potentielle fejl-tilstande, og det skal fornyes kontinuerligt.

3) Så skal der udvikles nogle guidelines til hurtige reaktioner på sandsynlige scenarier - og de skal være lette at finde.

4) Der skal vedtages processer for de store beslutninger - eksempelvis hvornår man skal isolere de ramte områder på netværket.

5) Det er vigtigt, at man vedligeholder forholdet til de vigtigste eksterne stakeholdere, eksempelvis myndighederne.

6) Man skal vedligeholde service-level agreements og samarbejdet med eksterne sikkerheds-leverandøer og -eksperter.

7) Man skal sikre, at IR-planerne er tilgængelige for hele organisationen, og at de rutinemæssigt fornyes.

8) Du skal sikre, at alle medarbejdere forstår deres roller og ansvar i tilfælde af et cyberangreb.

9) Du skal identificere de individer, der er vigtige, når problemer opstår, og sikre at de har har en backup-person.

Dette er som sagt nogle af overskrifterne i McKinsey-artiklen, som du kan læse her, men kommenter hellere end gerne i debatten herunder, hvis du mener, at der er andre ting, der også bør med i en it-kriseplan.

Læs også:

10 bommerter: Her begår du typisk fejl efter en sikkerheds-brist

Nødprocedurerne aldrig testet før kæmpe EPJ-nedbrud

Region efter gigantisk EPJ-nedbrud: Helt uacceptabelt

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network