Mystiske iPad-rygter får Microsofts værdi til at eksplodere

Vedholdende iPad-rygter får Microsofts værdi til at eksplodere til højeste niveau i 11 år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts værdi steg torsdag til det højeste niveau i 11 år.

Det skete, da Microsofts ellers relativt stabile aktiekurs steg tre procent og dermed rundede 40 dollar per aktie.

Sidste gang Microsoft-aktien rundede 40 dollar, var i februar 2003 - lige før selskabet besluttede at splitte aktien.

Aktie-analytikerne på Wall Street vurderer over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at den pludselige stigning i Microsofts aktiekurs skyldes vedholdende iPad-rygter.

Microsofts nye topchef, Satya Nadella, har nemlig indkaldt til pressemøde om en uge.

Det kommer til at "fokusere på skæringspunktet mellem cloud- og mobilcomputing," som det hedder - en formulering, der ligger tæt op af Satya Nadellas første udmeldinger om, at han ville transformere Microsoft til et selskab med fokus på 'mobile first, cloud first.'

Rygterne vil vide, at Satya Nadella vil benytte sig af lejligheden til at offentliggøre, at Microsoft omsider lancerer Office til iPad.

Microsoft har ellers i årevis fastholdt, at den fulde version af det meget populære og velfungerende Office-program skal linkes tæt til Windows.

Det er sket i et forsøg på at fremme Windows' position på tablet-markedet, hvor iOS og Android i dag er langt foran Windows.

Det er en udbredt vurdering, at Microsoft vil kunne hæve sin omsætning med adskillige milliarder dollar, hvis selskabet vil bide i æblet og lancere Office til iPad, der i dag på mange måder mangler Office, når det gælder professionel brug, da de fleste virksomheder anvender Microsoft-systemer i en eller anden udstrækning.

125 milliarder kroner mere værd

Fra børsens lukketid fredag til lukketid torsdag er Microsofts aktiekurs steget syv procent.

For et selskab af Microsofts størrelse svarer det til, at selskabet er blevet knap 125 milliarder kroner mere værd på blot fire handelsdage på børsen.

Blandt de største vindere er her Microsofts to største enkelt-aktionærer, Bill Gates og Steve Ballmer.

Steve Ballmer - der stoppede som topchef for seks uger siden - er ellers manden, der i årevis har været lunken ved at lancere Office til iPad i fuld version.

Han har i stedet fastholdt, at Office kunne tilgåes online af alle. Det kan du læse mere om her: Er der en Office-version til iPad på vej? Se svaret her

Hans aktie-post er med den seneste uges stigning blevet 4,8 milliarder kroner mere værd.

Læs også: Gates sælger ud: Her er Microsofts kommende største aktionær

Du kan læse mere om Satya Nadellas mål for Microsoft, som han overtog styringen af for seks uger siden, her: Her er de seks vigtigste opgaver for Microsofts nye topchef

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly