Mystiske iPad-rygter får Microsofts værdi til at eksplodere

Vedholdende iPad-rygter får Microsofts værdi til at eksplodere til højeste niveau i 11 år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts værdi steg torsdag til det højeste niveau i 11 år.

Det skete, da Microsofts ellers relativt stabile aktiekurs steg tre procent og dermed rundede 40 dollar per aktie.

Sidste gang Microsoft-aktien rundede 40 dollar, var i februar 2003 - lige før selskabet besluttede at splitte aktien.

Aktie-analytikerne på Wall Street vurderer over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at den pludselige stigning i Microsofts aktiekurs skyldes vedholdende iPad-rygter.

Microsofts nye topchef, Satya Nadella, har nemlig indkaldt til pressemøde om en uge.

Det kommer til at "fokusere på skæringspunktet mellem cloud- og mobilcomputing," som det hedder - en formulering, der ligger tæt op af Satya Nadellas første udmeldinger om, at han ville transformere Microsoft til et selskab med fokus på 'mobile first, cloud first.'

Rygterne vil vide, at Satya Nadella vil benytte sig af lejligheden til at offentliggøre, at Microsoft omsider lancerer Office til iPad.

Microsoft har ellers i årevis fastholdt, at den fulde version af det meget populære og velfungerende Office-program skal linkes tæt til Windows.

Det er sket i et forsøg på at fremme Windows' position på tablet-markedet, hvor iOS og Android i dag er langt foran Windows.

Det er en udbredt vurdering, at Microsoft vil kunne hæve sin omsætning med adskillige milliarder dollar, hvis selskabet vil bide i æblet og lancere Office til iPad, der i dag på mange måder mangler Office, når det gælder professionel brug, da de fleste virksomheder anvender Microsoft-systemer i en eller anden udstrækning.

125 milliarder kroner mere værd

Fra børsens lukketid fredag til lukketid torsdag er Microsofts aktiekurs steget syv procent.

For et selskab af Microsofts størrelse svarer det til, at selskabet er blevet knap 125 milliarder kroner mere værd på blot fire handelsdage på børsen.

Blandt de største vindere er her Microsofts to største enkelt-aktionærer, Bill Gates og Steve Ballmer.

Steve Ballmer - der stoppede som topchef for seks uger siden - er ellers manden, der i årevis har været lunken ved at lancere Office til iPad i fuld version.

Han har i stedet fastholdt, at Office kunne tilgåes online af alle. Det kan du læse mere om her: Er der en Office-version til iPad på vej? Se svaret her

Hans aktie-post er med den seneste uges stigning blevet 4,8 milliarder kroner mere værd.

Læs også: Gates sælger ud: Her er Microsofts kommende største aktionær

Du kan læse mere om Satya Nadellas mål for Microsoft, som han overtog styringen af for seks uger siden, her: Her er de seks vigtigste opgaver for Microsofts nye topchef

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S