Er der en Office-version til iPad på vej? Se svaret her

Er der en iPad-version af Office på vej? Se hvad Microsofts topchef, Steve Ballmer, svarer.

Artikel top billede

Læs også: 

Microsoft Office på vej til iOS eller Android

Stortest: Her er Surfaces svagheder og styrker


Der har længe floreret rygter om en snarlig udgivelse af Microsoft Office til iPad, iPhone og Android.

Og nu har Steve Ballmer endelig stillet op til interview og fået det klare spørgsmål, om Office vil komme i en iPad-version. 

"Jeg har ingen ting at sige til det spørgsmål. Folk kan altid få adgang til Office via en browser, hvilket er meget vigtigt," svarer Steve Ballmer til spørgsmålet, der blev stillet af Bloomberg Businessweek.

Spekulationerne manes i jorden

Det kom ellers frem i november, at "adskillige kilder med viden om Microsofts planer" havde afsløret, at "Office Mobile" ville blive lanceret i 2013. 

Det ser nu ud til, at de fleste spekulationer om en iPad-version af kontorpakken må manes i jorden.

Der er intet, der tyder på at Office vil udvide i forhold til platformen. 

Steve Ballmer og Microsoft går sine egne veje derimod.

"Vi har et produkt, som vi mener, giver rigtig god mening, og som vi er rigtig glade for... Vi må se, hvad fremtiden bringer," siger Stever Ballmer videre.

Microsoft har ikke råd til at ignorere Apple-brugere

Selvom Microsoft med Surface har fået sin egen tablet på markedet, mente flere analytikere ikke, at Microsoft havde råd til at ignorere den store iOS-brugerbase i forhold til Office.

Det skriver Lawyerist.com.

Browser-versionen har nogle tydelige og åbenlyse mangler såsom manglende offline-adgang.

Det vil ikke være nogen særlig fornuftig vej at gå ned af for Microsoft, mener Lawyerist.com.

"Ved at gå helt protektionistisk til værks overfor ikke-Surfacebrugere, binder Microsoft sig til det skrumpende pc-markedet og er på vej mod irrelevans," skriver siden.

Læs også: 

Microsoft Office på vej til iOS eller Android

Stortest: Her er Surfaces svagheder og styrker

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S