Aalborg Universitet overvejer at anskaffe sig et godt, men dyrt, it-system, som kan sætte en stopper for det stigende antal studerende, der anvender internettet til at finde opgaver, som de kan skrive af.
Systemet fra svenske Urkund har i de seneste tre år vundet pæn udbredelse i Sverige, hvor omkring 650 uddannelses-institutioner anvender det. Nu forsøger Urkund at afsætte det i resten af Norden.
Scanner for snyd
Systemet fungerer ved at lade alle de studerende aflevere alle opgaver digitalt til deres lærer via en e-mail-adresse, der er koblet på Urkunds database.
I databasen scanner et program de studerendes opgave og sammenligner den med de opgaver, der tidligere er blevet indleveret.
Derefter modtager læreren en rapport fra Urkund med oplysning om, hvorvidt den indsendte opgave er original eller helt eller delvist skrevet af fra de afhandlinger, rapporter, artikler, leksikon-noter og opgaver, som ligger i databasen.
- Alle skoler har store problemer med plagiering fra internettet, hvor der findes mange netsteder med opgaver, der kan skrives af. Det er der slet ingen tvivl om. Det er jo en form for doping, siger Petter Wahlin, administrerende direktør i Urkund.
Den holdning deler Aalborg Universitet, som i øjeblikket overvejer, om det vil investere i systemet.
Toppen af isbjerget
Universitetet - som har omkring 13.000 studerende - fanger årligt mellem fem og 10 studerende, der har snydt ved at skrive opgaver af. Det må dog formodes, at det kun er toppen af isbjerget, for snyderiet opfanges som oftest, år en lærer genkender formuleringer eller lignende.
- Ideen bag Urkund-systemet er ganske storartet. Der findes andre systemer til at fange plagiering, men de er alle internetbaserede, og man må formode, at det er langt fra alle de plagierede opgaver, som stammer fra nettet. Urkund er et lukket system, siger Henrik Findsen, projektleder i it-afdelingen på Aalborg Universitet.
Prisen er imidlertid også langt højere end de andre internetbaserede systemer, der skal fange plagierede opgaver. Urkund-systemet vil eksempelvis koste Aalborg Universitet omkring en kvart million kroner om året.
Andre programmer koster oftest et engangsbeløb på under 50.000 kroner. Det gælder for eksempel Syddansk Universitets softwareprogram, EVE2, der scanner internettet og gør det nemmere for underviserne at afsløre eksamenssnyd.
Flere danske skoler interesserede
Ifølge administrerende direktør i Urkund, Petter Wahlin, har flere danske universiteter vist interesse for systemet.
Han regner derfor med at lande flere ordrer inden årets udgang. Det handler først og fremmest om at få hul på bylden, mener han.
- For systemet bliver stærkere, jo flere der er tilsluttet. Kommer alle uddannelsesinstitutioner med, varer det ikke længe, inden det bliver umuligt for en studerende at kopiere opgaver, siger Petter Wahlin.