Afsløring: Overvågningssystemer er pivåbne for hackere

En producents overvågningskameraer er lige til at gå til for de it-kriminelle, der måtte ønske det.

Artikel top billede

Det er alt for let at få adgang til nogle overvågningskameraer, fordi de anvender standard-brugernavnet og -adgangskoden, som ejerne har glemt at ændre.

Ønsker en it-kriminel at spore disse kameraer, kan det ske nemt via webtjenesten Shodan.

Det skriver vores kolleger på Computerworld Norge, der oplyser, at en af verdens største leverandører af videoovervågningsløsninger, Exacq, har hundredvis af den slags systemer bare i Norge.

"En grov optælling fra Computerworlds side tyder på, at omkring halvdelen af disse kun er sikret ved hjælp af fabrikkens standard-brugernavn og kodeord, som er let søgbare og tilgængelige i producentens egne manualer."

Compuyterworld Norge forklarer, at kriminelle på den måde kan få adgang til overvågningsbilleder fra både norske butikker og lagerlokaler, men også fra private hjem, hvor udstyret er installeret.

Forkert formulering i vejledning

Selv om selve producentens vejledning tydeligt råder brugeren til at ændre adgangskoden, er importøren Vicons brugervejledning knap så klar i budskabet.

Det skyldes, at den forklarer, at standardkontoen er til opstart af systemet og for dem, der ikke skal have administratorrettigheder - og at brugernavn og password til denne konto ikke skal ændres.

Vicon forklarer til Computerworld Norge, at formuleringen drejer sig om de systemer, der er offline, men at man nu vil ændre det, så det er tydeligt, at standard-indstillingerne skal ændres, hvis systemet kobles til internettet.

Det er et velkendt sikkerhedsproblem, at folk glemmer at ændre default brugernavne og adgangskoder, så eksempelvis Wi-Fi-routeren eller FTP-serveren er alt for nem at gå til for de it-kriminelle.
 
Problemet er ikke kun, at de kriminelle dermed forholdsvist nemt kan få adgang til eksempelvis routeren, men også, at routeren kan være forbundet til anden hardware med kritiske data, som hackerne dermed også kan forsøge at få adgang til. 

Læs også:

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank