Afsløring: Overvågningssystemer er pivåbne for hackere

En producents overvågningskameraer er lige til at gå til for de it-kriminelle, der måtte ønske det.

Artikel top billede

Det er alt for let at få adgang til nogle overvågningskameraer, fordi de anvender standard-brugernavnet og -adgangskoden, som ejerne har glemt at ændre.

Ønsker en it-kriminel at spore disse kameraer, kan det ske nemt via webtjenesten Shodan.

Det skriver vores kolleger på Computerworld Norge, der oplyser, at en af verdens største leverandører af videoovervågningsløsninger, Exacq, har hundredvis af den slags systemer bare i Norge.

"En grov optælling fra Computerworlds side tyder på, at omkring halvdelen af disse kun er sikret ved hjælp af fabrikkens standard-brugernavn og kodeord, som er let søgbare og tilgængelige i producentens egne manualer."

Compuyterworld Norge forklarer, at kriminelle på den måde kan få adgang til overvågningsbilleder fra både norske butikker og lagerlokaler, men også fra private hjem, hvor udstyret er installeret.

Forkert formulering i vejledning

Selv om selve producentens vejledning tydeligt råder brugeren til at ændre adgangskoden, er importøren Vicons brugervejledning knap så klar i budskabet.

Det skyldes, at den forklarer, at standardkontoen er til opstart af systemet og for dem, der ikke skal have administratorrettigheder - og at brugernavn og password til denne konto ikke skal ændres.

Vicon forklarer til Computerworld Norge, at formuleringen drejer sig om de systemer, der er offline, men at man nu vil ændre det, så det er tydeligt, at standard-indstillingerne skal ændres, hvis systemet kobles til internettet.

Det er et velkendt sikkerhedsproblem, at folk glemmer at ændre default brugernavne og adgangskoder, så eksempelvis Wi-Fi-routeren eller FTP-serveren er alt for nem at gå til for de it-kriminelle.
 
Problemet er ikke kun, at de kriminelle dermed forholdsvist nemt kan få adgang til eksempelvis routeren, men også, at routeren kan være forbundet til anden hardware med kritiske data, som hackerne dermed også kan forsøge at få adgang til. 

Læs også:

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S