Pc-salget falder - men Apple buldrer frem med salg af Mac-computere

Pc-salget fortsætter med at styrtdykke. Men Apple sælger flere og flere Mac-computere.

Artikel top billede

Salget af computere - stationære og bærbare - har længe været faldende på det globale marked, hvor forbrugerne i stedet i stor stil indkøber tablet-computere og smartphones, når de skal have nyt grej.

Det kan du læse mere om her: Vildeste fald nogensinde: Så meget droppede pc-salget i 2013.

Sådan er det imidlertid ikke for Apple.

Selskabet meddeler, at salget af Mac-computere steg med fem procent i årets første kvartal i forhold til den tilsvarende periode i fjor.

Samtidig er det samlede pc-salg faldet med fire procent i den samme periode.

I alt solgte Apple 4,1 millioner Mac-computere i årets første kvartal, hvilket er det andet kvartal i træk med vækst i salget af Mac-computere.

Salget af Mac-computerne - der er Apples ældste produktlinie - udgør 12 procent af selskabets samlede omsætning på 246 milliarder kroner.

Mac er en rigtig god forretning for Apple. Det skyldes ikke mindst, at selskabet alene sigter efter den øvre del af markedet.

Det betyder, at selskabet ikke involverer sig i de heftige priskrige, som hærger i den lave ende af markedet, hvor indtjeningsmarginerne på de prisbillige computere er meget små per solgt computer.

Således har Apple formået at holde den såkaldte ASP - average selling price - ret stabil i de seneste seks år.

Analysehuset IDC ser indtil videre ingen tegn på, at faldet i salget af pc'er vil stoppe.

Salget er faldet støt i de seneste otte kvartaler, og IDC vurderer, at markedet vil faldet yderligere seks procent i år og vil gå under 300 millioner solgte enheder i 2018.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen