Vildeste fald nogensinde: Så meget droppede pc-salget i 2013

Pc-industrien oplevede det største fald nogensinde i pc-salget i fjor. Er nedturen slut? Få svaret her.

Artikel top billede

Det globale salg fik den hårdeste kindhest nogensinde i 2013, da det samlede salg af pc'er faldt med 9,8 procent.

Det er det største, årlige fald, der nogensinde er blevet registreret i pc-salget.

Ifølge analysehuset IDC er salget under pres over hele verden.

Det gælder også i de spirende vækstmarkeder, hvor pc-salget faldt med 11,3 procent i 2013.

Det understreger ifølge IDC, at pc-salget i ikke mindst vækstmarkederne rammes hårdt af, at indbyggerne i disse områder i stedet har blikket rettet mod tablet-computere og smartphones, som de foretrækker at købe.

Ifølge IDC blev der i 2013 solgt i alt 315,1 millioner pc'er.

Analysehuset forventer, at salget i 2014 vil falde til blot 295,6 millioner solgte computere samt at salget vil fortsætte med at falde indtil i hvert fald 2018, hvor der ifølge tallene vil blive solgt blot 291,7 millioner computere.

"De spirende markeder har længe været en motor under pc-markedet med den stigende penetration i disse store befolkninger," lyder det fra IDC.

"I øjeblikket ser vi imidlertid, at de spirende markeder er ramt af økonomisk afmatning, ligesom vi ser et markant skift i befolkningernes indkøbs-prioriteringer," lyder det.

Læs også:

Voldsomt fald i det danske pc-salg - men to mærker stormer frem

Banket i bund: Pc-salget rasler ned

Dramatisk nedtur for pc-salget

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse