Vildeste fald nogensinde: Så meget droppede pc-salget i 2013

Pc-industrien oplevede det største fald nogensinde i pc-salget i fjor. Er nedturen slut? Få svaret her.

Artikel top billede

Det globale salg fik den hårdeste kindhest nogensinde i 2013, da det samlede salg af pc'er faldt med 9,8 procent.

Det er det største, årlige fald, der nogensinde er blevet registreret i pc-salget.

Ifølge analysehuset IDC er salget under pres over hele verden.

Det gælder også i de spirende vækstmarkeder, hvor pc-salget faldt med 11,3 procent i 2013.

Det understreger ifølge IDC, at pc-salget i ikke mindst vækstmarkederne rammes hårdt af, at indbyggerne i disse områder i stedet har blikket rettet mod tablet-computere og smartphones, som de foretrækker at købe.

Ifølge IDC blev der i 2013 solgt i alt 315,1 millioner pc'er.

Analysehuset forventer, at salget i 2014 vil falde til blot 295,6 millioner solgte computere samt at salget vil fortsætte med at falde indtil i hvert fald 2018, hvor der ifølge tallene vil blive solgt blot 291,7 millioner computere.

"De spirende markeder har længe været en motor under pc-markedet med den stigende penetration i disse store befolkninger," lyder det fra IDC.

"I øjeblikket ser vi imidlertid, at de spirende markeder er ramt af økonomisk afmatning, ligesom vi ser et markant skift i befolkningernes indkøbs-prioriteringer," lyder det.

Læs også:

Voldsomt fald i det danske pc-salg - men to mærker stormer frem

Banket i bund: Pc-salget rasler ned

Dramatisk nedtur for pc-salget

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S