Facebook på vej ind på ultra-kontroversielt marked

Inden længe kan Facebook åbne et kontor på et af verdens allerstørste markeder, hvor selskabet har været bandlyst siden 2009.

Artikel top billede

Verdens største sociale medie, Facebook, er for alvor på vej ind i verdens største land, Kina.

For nylig har flere kilder tæt på Facebook fortalt, at det sociale medie er i gang med at åbne et salgskontor i det kinesiske hovedland - formentlig i Beijings Fortune Financial Center.

Dette salgskontor anses for at blive et strategisk vigtigt omdrejningspunkt for aktiviteterne i Kina. Landet har ellers været lukket land for Facebook siden 2009, da den kinesiske regering spærrede for adgangen til selskabets ellers yderst besøgte hjemmeside.

Om denne spærring bliver ophævet samtidig med fremstødet i Kina, er derimod mere tvivlsomt.

Det skriver Bloomberg.

Sælger reklamer til kinesere

I dag er ingen Facebook-medarbejdere til stede i Kinas hovedland, men de er dog tæt på.

For Facebook opererer allerede i sydkinesiske Hongkong, hvor der sælges reklamer til kinesiske firmaer, der ønsker at komme ud på verdensmarkedet.

Desuden har selskabet ud over sit reklamesalgskontor i Hongkong ifølge egne udsagn også 'tusindvis' af app-udviklere ansat i Kina.

Kreativ adgang til Facebook

De blå-hvide Facebook-side kan desuden godt tilgås i Hongkong i Sydkina, men i det kinesiske hovedland er det kun via VPN-tunneller og andre kreative tilgange, at de kinesiske borgere kan logge på verdens største sociale netværk med mere end en milliard brugere.

Blandt andet er Computerworld blevet tippet omkring visse restauranter i Shanghai, hvor det er muligt at logge på Facebook i noget nær hemmelighed.

Årsagerne til Facebook-blokeringen er ikke entydige.

Men på de overordnede linjer handler de blandt andet om den kinesiske regerings ønsker om kontrol af borgernes informationsdeling på sociale medier og en favorisering af Kinas egne sociale medier, som har hundredmillionvis af brugere.

Læs også: 
Galleri: Her er de millionsites du ikke kender

2 millioner kinesere ansat til at læse regeringskritiske blogs

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job