Nu kommer NemID på mobilen uden Java

De danske banker tester i øjeblikket en ny løsning til NemID uden Java, der også fungerer på mobile platforme.

Artikel top billede

I sidste uge kunne ComON fortælle om de norske planer for at erstatte Java-login med en webapplikation til BankID. De mange sikkerheds-problemer med Java har fået bankerne til at fravælge teknologien. I Finland har Danske Bank også besluttet at droppe Java til sin netbank og kommer til sommer med en ny version, der er helt fri for Java.

For danske bankkunder bliver der sandsynligvis også mulighed for at gå i banken online uden at bruge det udskældte Java, som ellers er en fast del af NemID.

I Danmark er det stadig nødvendigt at have Java installeret på computeren for at kunne bruge NemID. Men de danske banker tester en løsning, der bruger Javascript i stedet for Java.

"Digitaliseringsstyrelsen og bankerne studerer i denne tid konklusionerne af et forprojekt, hvor en alternativ NemID løsning, som kan fungere på mobile enheder vurderes. Løsningen skal kunne leve op til samme sikkerhedsniveau og have samme brugervenlighed, som vi kender det fra den nuværende NemID-løsning," siger Søren Winge, der er pressechef hos Nets.

En analyse fra sidste forår viste, at det ikke var muligt at overføre det Java-baserede NemID som en separat log-in-løsning til mobile platforme med et sikkerhedsniveau svarende til den aktuelle NemID-løsning på pc. Derfor vil man udvikle en helt ny løsning, der bygger på Javascript.

"Hvis både bankerne og Digitaliseringsstyrelsen vurderer, at løsningen er den rette, vil de starte et udviklings-projekt, der skal gøre det muligt for borgere at bruge NemID fra mobile platforme, såsom smartphones og tablets," siger han.

Digitaliseringsstyrelsen har tidligere lovet at forprojektet skulle afsluttes i april og kontorchef Cecilie Christensen siger til MetroXpress, at konklusionen er lige på trapperne.

»Vi forventer at have det endelige tilbud på udvikling af en ny løsning klar i morgen, og derefter skal vi tage stilling til, om aftalen kan indgås. Det tegner positivt,« siger Cecilie Christensen til avisen mandag.

Hun forventer, at den Javascript-baserede klient til NemID kan være klar i starten af 2014.

LÆS OGSÅ: 

Banker trætte af bøvl - smider java på porten

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo