Nu kommer NemID på mobilen uden Java

De danske banker tester i øjeblikket en ny løsning til NemID uden Java, der også fungerer på mobile platforme.

Artikel top billede

I sidste uge kunne ComON fortælle om de norske planer for at erstatte Java-login med en webapplikation til BankID. De mange sikkerheds-problemer med Java har fået bankerne til at fravælge teknologien. I Finland har Danske Bank også besluttet at droppe Java til sin netbank og kommer til sommer med en ny version, der er helt fri for Java.

For danske bankkunder bliver der sandsynligvis også mulighed for at gå i banken online uden at bruge det udskældte Java, som ellers er en fast del af NemID.

I Danmark er det stadig nødvendigt at have Java installeret på computeren for at kunne bruge NemID. Men de danske banker tester en løsning, der bruger Javascript i stedet for Java.

"Digitaliseringsstyrelsen og bankerne studerer i denne tid konklusionerne af et forprojekt, hvor en alternativ NemID løsning, som kan fungere på mobile enheder vurderes. Løsningen skal kunne leve op til samme sikkerhedsniveau og have samme brugervenlighed, som vi kender det fra den nuværende NemID-løsning," siger Søren Winge, der er pressechef hos Nets.

En analyse fra sidste forår viste, at det ikke var muligt at overføre det Java-baserede NemID som en separat log-in-løsning til mobile platforme med et sikkerhedsniveau svarende til den aktuelle NemID-løsning på pc. Derfor vil man udvikle en helt ny løsning, der bygger på Javascript.

"Hvis både bankerne og Digitaliseringsstyrelsen vurderer, at løsningen er den rette, vil de starte et udviklings-projekt, der skal gøre det muligt for borgere at bruge NemID fra mobile platforme, såsom smartphones og tablets," siger han.

Digitaliseringsstyrelsen har tidligere lovet at forprojektet skulle afsluttes i april og kontorchef Cecilie Christensen siger til MetroXpress, at konklusionen er lige på trapperne.

»Vi forventer at have det endelige tilbud på udvikling af en ny løsning klar i morgen, og derefter skal vi tage stilling til, om aftalen kan indgås. Det tegner positivt,« siger Cecilie Christensen til avisen mandag.

Hun forventer, at den Javascript-baserede klient til NemID kan være klar i starten af 2014.

LÆS OGSÅ: 

Banker trætte af bøvl - smider java på porten

Læses lige nu

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S