Nu kommer NemID på mobilen uden Java

De danske banker tester i øjeblikket en ny løsning til NemID uden Java, der også fungerer på mobile platforme.

Artikel top billede

I sidste uge kunne ComON fortælle om de norske planer for at erstatte Java-login med en webapplikation til BankID. De mange sikkerheds-problemer med Java har fået bankerne til at fravælge teknologien. I Finland har Danske Bank også besluttet at droppe Java til sin netbank og kommer til sommer med en ny version, der er helt fri for Java.

For danske bankkunder bliver der sandsynligvis også mulighed for at gå i banken online uden at bruge det udskældte Java, som ellers er en fast del af NemID.

I Danmark er det stadig nødvendigt at have Java installeret på computeren for at kunne bruge NemID. Men de danske banker tester en løsning, der bruger Javascript i stedet for Java.

"Digitaliseringsstyrelsen og bankerne studerer i denne tid konklusionerne af et forprojekt, hvor en alternativ NemID løsning, som kan fungere på mobile enheder vurderes. Løsningen skal kunne leve op til samme sikkerhedsniveau og have samme brugervenlighed, som vi kender det fra den nuværende NemID-løsning," siger Søren Winge, der er pressechef hos Nets.

En analyse fra sidste forår viste, at det ikke var muligt at overføre det Java-baserede NemID som en separat log-in-løsning til mobile platforme med et sikkerhedsniveau svarende til den aktuelle NemID-løsning på pc. Derfor vil man udvikle en helt ny løsning, der bygger på Javascript.

"Hvis både bankerne og Digitaliseringsstyrelsen vurderer, at løsningen er den rette, vil de starte et udviklings-projekt, der skal gøre det muligt for borgere at bruge NemID fra mobile platforme, såsom smartphones og tablets," siger han.

Digitaliseringsstyrelsen har tidligere lovet at forprojektet skulle afsluttes i april og kontorchef Cecilie Christensen siger til MetroXpress, at konklusionen er lige på trapperne.

»Vi forventer at have det endelige tilbud på udvikling af en ny løsning klar i morgen, og derefter skal vi tage stilling til, om aftalen kan indgås. Det tegner positivt,« siger Cecilie Christensen til avisen mandag.

Hun forventer, at den Javascript-baserede klient til NemID kan være klar i starten af 2014.

LÆS OGSÅ: 

Banker trætte af bøvl - smider java på porten

Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest