Teleselskab: Tal frit i hele EU for 199 kroner

Sønderjysk teleselskab sender et europæisk erhvervsabonnement på gaden til chokpris. Sundt for konkurrencen, mener ekspert.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

199 kr. skal det fremover koste danske erhvervsfolk og deres ansatte at tale ubegrænset i hele EU, hvis de skriver under på en abonnementsaftale med teleselskabet Ipnordic. Det skriver børsen.dk.

Abonnementet er uden opkaldsafgifter eller kontraktlige bindinger. Der er fri tale fra Danmark til udland og omvendt - og også fra udland til udland. Det sønderjyske selskab benytter TDC's net.

"Det er i hvert fald frækt. Det er første gang i Europa, at nogen tør gøre det her, det er helt sikkert," siger Ipnordics adm. direktør, Thorben Ginnerskov Jensen, til avisen.

Alligevel mener han, at Ipnordic blot er et skridt foran, og at fri tale i EU er noget, der unægteligt ville ske på et senere tidspunkt.

"Vi kan godt lide at lave noget, der er anderledes end alle de andres, og så kan vi jo også godt lide at lave noget, der er på forkant med udviklingen. Jeg tror fuldt og fast på, at det her vil ske alligevel. Man taler jo om at indføre lovgivning om at betale det samme i hele EU," siger Thorben Jensen.

Ipnordic satser på, at tilbuddet vil bringe nye kunder ind i forretningen, som primært går ud på at sælge omstillingsanlæg og større telefoniløsninger.

"Det er ikke noget, vi spinder guld på i begyndelsen, men vi får forhåbentlig kunderne til at lægge noget mere i kurven. Vi bor jo nede ved grænsen, og hernede forærer man jo stort set også øl og vand væk for at få kunderne til at købe noget andet og derved tjene en masse penge," forklarer Thorben Jensen.

Teleanalytiker John Strand er ikke i tvivl om, at det nye abonnement kommer til at skabe opmærksomhed.

"Hvis de får succes med det, bliver de andre nødt til at konkurrere. Det bliver derefter spændende at se, om konkurrencen kun vil være blandt de små spillere, eller om det vil flytte sig helt op hos de store operatører," siger han til avisen.

EU-Parlamentet lægger op til at fjerne roamingafgifter fra december 2015. Men John Strand mener, at Ipnordics nye pakke er et direkte tegn på, at markedet ikke har brug for reguleringer.

"Det viser, hvordan konkurrencen fungerer, og hvor dynamisk markedet er. Den dynamik vi oplever, når teleselskaber konkurrerer, er meget stærkere og mere effektiv end den, politikere prøver at gennemføre ved regulering," påpeger teleanalytikeren over for Børsen.

Læs også:

Undgå mobil-chok: Sådan slår du roaming fra på din telefon

Roaming-skandale griber om sig: Borgmester sagde i sms'er "ja" til kæmperegning

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S