Microsofts hjemland, USA, bryder sig ikke om den milliardbøde, som EU-Kommissionen onsdag officielt udskrev til Microsoft for konkurrenceforvridende tiltag.
Amerikanske politikere mener, at afgørelsen er politisk og alene har sigtet efter at ramme en succesrig amerikansk virksomhed.
Også det amerikanske justitsministerium kritiserer nu afgørelsen i stærke vendinger.
Handelskonflikt under opsejling
Dermed tegner der sig omridset af en større transatlantisk konflikt mellem USA og EU over de to centrale handelsområders konkurrence-politikker.
EU's konkurrence-kommissær, Mario Monti, har allerede prøvet at gyde olie på vandene ved at bedyre, at EU's afgørelse ikke befinder sig ude i de juridiske grænseområder, men holder sig på sikker grund.
Det afviser det amerikanske justitsministerium. Direktøren for ministeriets antimonopol-afdeling, Hewitt Pate, advarer om, at afgørelsen kan få "utilsigtede konsekvenser".
- En sund antimonopol-politik skal ikke nedkøle innovation og konkurrence - selv ikke når det gælder dominerende virksomheder, siger han.
Uenighederne mellem USA og EU minder om sammenstødet mellem Mario Monti og den tidligere amerikanske antimonopol-direktør, Charles James, i 2001, hvor EU sagde nej til amerikanske General Electrics køb af Honeywell for knap 300 milliarder kroner, efter USA havde sagt ja.
Microsoft har tidligere indgået forlig med de amerikanske myndigheder i en lignende sag, mens EU trods ihærdige tilnærmelser fra Microsoft i sidste uge sagde nej til en forligsløsning.
Afgørelsen er uheldig
Den amerikanske antimonopol-direktør, Hewitt Pate, understreger, at der "overordnet er stærke og positive forbindelse" mellem USA og EU.
- Men det er uheldigt, at den største antimonopol-bøde nogensinde falder for ensidig konkurrence-adfærd, som er det måske mest flertydige og kontroversielle område inden for anti-monopol-arbejdet, siger han.
Også det amerikanske senat kritiserer EU-afgørelsen.
- Man kan frygte, at USA og EU er på vej ud i en ny handelskrig, hvor EU-Kommissionens afgørelse i Microsoft-sagen er det første skud, der bliver løsnet, siger den fremtrædende senatspolitiker Bill Frist.
Microsoft mener, at afgørelsen forværrer det ellers gode transatlantiske forhold, krænker internationale handelsregler samt selskabets intellektuelle rettigheder.
EU-kommissær Mario Monti afviser beskyldningerne og fastholder rimeligheden i bøden, som Microsoft har fået for at have udnyttet sin markedsdominans på styresystemer til pc'er til at skubbe konkurrenter inden for serversystemer og medieafspillere ud af markedet.
- Microsoft har misbrugt sit reelle monopol på det europæiske marked for styresystemer til personlige computere, siger Mario Monti.
Han tilføjer, at den rekordstore bøde på 3,7 milliarder kroner alene er udregnet efter Microsofts omsætning i Europa.