Vigtig sårbarhed i Microsofts egen sikkerheds-software

Risiko for denial of service-angreb får Microsoft til at lukke vigtig sårbarhed i en stribe af selskabets egne sikkerheds-produkter.

Artikel top billede

"Vulnerability in Microsoft Malware Protection Engine Could Allow Denial of Service."

Sådan lyder ny information fra Microsoft til kunderne på selskabets Technet, hvor det forklares, at selskabets har lukket en sårbarhed, der kan have indflydelse på en stribe sikkerheds-løsninger fra Microsoft selv. 

"Sårbarheden kunne give mulighed for denial of service, hvis Microsoft Malware Protection Engine scanner en særligt udarbejdet fil," forklarer Microsoft.

"En angriber, der med succes udnytter denne sårbarhed, ville kunne forhindre Microsoft Malware Protection Engine i at monitorere ramte systemer, indtil den særlige fil er blevet fjernet manuelt, og tjenesten er genstartet."

Microsoft Malware Protection Engine er blandt andet en del af Microsoft Security Essentials, som mange forbrugere anvender, men også af Forefront-produkterne og Intune, der retter sig mod erhvervsbrugerne.

Derfor er det en alvorlig sårbarhed

Denial of service-angreb kan være ganske alvorlige, da de kan tvinge websider i knæ og ramme vigtige it-tjenester, eksempelvis hos banker.

De kriminelles mål er - som navnet antyder - at hindre adgangen til den service, som angrebet retter sig imod.

Microsoft betegner da også selv sårbarheden som "vigtig."

Softwaregiganten skriver, at det typisk ikke kræver handling af brugerne selv, før Microsoft Malware Protection Engine bliver opdateret, fordi det er indbygget i tjenesterne, at det skal ske inden for 48 timer efter frigivelsen.

"Den præcise tidsramme afhænger af den anvendte software, internetforbindelse og konfiguration af infrastruktur."

Microsoft skriver også, at man ikke kender til, at sårbarheden er blevet udnyttet af de kriminelle, men alligevel tages truslen seriøst.

Eksempelvis fremhæves det, at kriminelle vil kunne forsøge at liste den særlige fil ind på brugernes maskiner via emails, chat-kommunikation eller websider.

Læs mere om sårbarheden her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Banedanmark

Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse