Vigtig sårbarhed i Microsofts egen sikkerheds-software

Risiko for denial of service-angreb får Microsoft til at lukke vigtig sårbarhed i en stribe af selskabets egne sikkerheds-produkter.

Artikel top billede

"Vulnerability in Microsoft Malware Protection Engine Could Allow Denial of Service."

Sådan lyder ny information fra Microsoft til kunderne på selskabets Technet, hvor det forklares, at selskabets har lukket en sårbarhed, der kan have indflydelse på en stribe sikkerheds-løsninger fra Microsoft selv. 

"Sårbarheden kunne give mulighed for denial of service, hvis Microsoft Malware Protection Engine scanner en særligt udarbejdet fil," forklarer Microsoft.

"En angriber, der med succes udnytter denne sårbarhed, ville kunne forhindre Microsoft Malware Protection Engine i at monitorere ramte systemer, indtil den særlige fil er blevet fjernet manuelt, og tjenesten er genstartet."

Microsoft Malware Protection Engine er blandt andet en del af Microsoft Security Essentials, som mange forbrugere anvender, men også af Forefront-produkterne og Intune, der retter sig mod erhvervsbrugerne.

Derfor er det en alvorlig sårbarhed

Denial of service-angreb kan være ganske alvorlige, da de kan tvinge websider i knæ og ramme vigtige it-tjenester, eksempelvis hos banker.

De kriminelles mål er - som navnet antyder - at hindre adgangen til den service, som angrebet retter sig imod.

Microsoft betegner da også selv sårbarheden som "vigtig."

Softwaregiganten skriver, at det typisk ikke kræver handling af brugerne selv, før Microsoft Malware Protection Engine bliver opdateret, fordi det er indbygget i tjenesterne, at det skal ske inden for 48 timer efter frigivelsen.

"Den præcise tidsramme afhænger af den anvendte software, internetforbindelse og konfiguration af infrastruktur."

Microsoft skriver også, at man ikke kender til, at sårbarheden er blevet udnyttet af de kriminelle, men alligevel tages truslen seriøst.

Eksempelvis fremhæves det, at kriminelle vil kunne forsøge at liste den særlige fil ind på brugernes maskiner via emails, chat-kommunikation eller websider.

Læs mere om sårbarheden her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos