Ny afsløring: Danmark presset til dårligere krypteringspolitik

Danmark har indtaget en absolut topposition i det efterretningssamarbejde, der har til formål at overvåge internettrafik. Det har betydet overvågning og læsning af krypteret kommunikation, viser nye dokumenter.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Danmark har indtaget en topposition i overvågning og aflytning af internettrafik siden slutningen af 1990'erne.

Det viser en stribe dokumenter, som Dagbladet Information og DR har fået indsigt i.

Dele af dokumenterne stammer fra Erhvervsministeriet fra omkring 2000, og de viser, at Danmark har tilhørt en efterretningsgruppe, kaldet det 'det gode selskab'.

Der skriver DR.

Det gode selskab er en betegnelse for en inderkreds af lande, med USA i spidsen, der har samarbejdet om at indsamle tonsvis af internetdata i forbindelse med aflytningsopgaver.

Læs ogspå: Sådan foretog NSA ulovlig spionage mod Danmark

Danmark presset af USA

Forsvarets Efterretningstjeneste havde allerede i slutningen af 1990'erne et teknisk fundament til en generel overvågning af internettet.

Samarbejdet strækker sig således helt tilbage til det overvågningsnetværk, der blev kaldt Echelon, skriver DR.

For at Danmark har fået lov til at være med i 'det gode selskab', har amerikanerne stillet krav på en række områder.

Blandt andet er der blevet lagt pres på regeringen for at lempe krypteringspolitikker.

I et fortroligt Notat fra Handelspolitisk kontor fra 1999 kan man læse:

"Dansk politik skulle ændres i en mere restriktiv retning, som tog større hensyn til sikkerhedspolitiske hensyn ved at give bedre muligheder for overvågning af krypteret kommunikation."

Og at:

"USA udøvede 'et betydeligt pres (for at få adgang til krypteret materiale fra Danmark, red.)."

Ligeledes fremgår det, at Forsvarets Efterretningstjeneste har fået teknisk assistance til at bryde kryptering på aflyttet kommunikation.

Stadig samarbejde

Samarbejdet eksisterer fortsat, fremgår det ifølge Dagbladet Information af de dokumenter, som whistlebloweren Edward Snowden har lækket.

I dem kan man blandt andet læse, at Danmark stadig giver den amerikanske efterretningstjeneste National Security Agency adgang til rådata fra aflytninger af lyslederkabler i Danmark.

Læs også:
Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

Så simpel software brugte Snowden til at støvsuge data fra NSA

Snowden: Millioner af uskyldiges webcam-billeder indsamlet

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job