Populært netværk advarer: Der har været sikkerhedsproblemer

Tor-netværket advarer om sikkerhedsproblemer. Måske er du slet ikke så anonym, hvis du har brugt tjenesten.

Artikel top billede

Det anonyme netværk Tor er efter NSA-afsløringerne blevet meget populært blandt netbrugere, der ønsker anonymitet, når de surfer.

Omvendt er både amerikanerne og russerne ganske interesserede i at fjerne anonymiteten.

Russerne har netop sat en dusør på ikke mindre end 600.000 kroner på højkant til den eller de personer, der kan bryde Tor-brugernes anonymitet.

Og nu meddeler Tor Projektet på sin blog, at et nyt og alvorligt hackerangreb på tjenesten har fundet sted.

Brugere kan have mistet anonymiteten

Angrebet er blevet opdaget dem 4. juli, og ifølge Tor har hensigten været at af-anonymisere brugerne.

Ud over denne information er der ikke sikre oplysninger om angrebet, heller ikke om hackerne eventuelt har haft held med deres gerninger.

Tor-projektet meddeler imidlertid, at alle som har brugt tjenesten mellem februar og 4. juli kan være berørt af angrebet.

Tor-folkene spekulerer også i, om det har været virksomhedseksperter, der har stået bag angrebet, nærmere bestemt en gruppe sikkerhedsforskere tilknyttet CERT ved Carnegie Mellon University i USA.

Aflyste foredrag om Tor-svagheder

Baggrunden for denne konkrete mistanke skyldes, at CERT havde annonceret et foredrag på sikkerhedskonferencen Black Hat om mulighederne for at knække Tor-netværket.

Som Tor skriver på bloggen, blev dette foredrag imidlertid annulleret, hvilket altså styrker mistanken hos den hacker-ramte tjeneste.

Hvis mistanken holder stik, og Tor er blevet angrebet i forskningsøjemed, har brugerne næppe noget at frygte i denne omgang, men det tilsyneladende vellykkede angreb er et vink med en vognstang om, at det kan være svært at holde sin net-færden helt anonym.

Det Tor-beslægtede styresystem Tails, der også forsøger at holde brugerne helt anonyme, blev for få dage siden ramt af en sårbarhed.

Det kan du læse mere om her: Verdens sikreste styresystem er måske slet ikke så sikkert

Som en konsekvens af angrebet anbefaler Tor, at alle brugere opdaterer til den nyeste version af programmet.

Der er flere detaljer på Tor Project-bloggen.

Læs også:

Dusør: Knæk dette netværk og tjen 600.000 kroner

Afslør dine hemmeligheder helt anonymt - populær app er kommet til Danmark

Sikkerhedsguru: NSA-værktøjer er på vej i hænderne på hackerne

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job