Populært netværk advarer: Der har været sikkerhedsproblemer

Tor-netværket advarer om sikkerhedsproblemer. Måske er du slet ikke så anonym, hvis du har brugt tjenesten.

Artikel top billede

Det anonyme netværk Tor er efter NSA-afsløringerne blevet meget populært blandt netbrugere, der ønsker anonymitet, når de surfer.

Omvendt er både amerikanerne og russerne ganske interesserede i at fjerne anonymiteten.

Russerne har netop sat en dusør på ikke mindre end 600.000 kroner på højkant til den eller de personer, der kan bryde Tor-brugernes anonymitet.

Og nu meddeler Tor Projektet på sin blog, at et nyt og alvorligt hackerangreb på tjenesten har fundet sted.

Brugere kan have mistet anonymiteten

Angrebet er blevet opdaget dem 4. juli, og ifølge Tor har hensigten været at af-anonymisere brugerne.

Ud over denne information er der ikke sikre oplysninger om angrebet, heller ikke om hackerne eventuelt har haft held med deres gerninger.

Tor-projektet meddeler imidlertid, at alle som har brugt tjenesten mellem februar og 4. juli kan være berørt af angrebet.

Tor-folkene spekulerer også i, om det har været virksomhedseksperter, der har stået bag angrebet, nærmere bestemt en gruppe sikkerhedsforskere tilknyttet CERT ved Carnegie Mellon University i USA.

Aflyste foredrag om Tor-svagheder

Baggrunden for denne konkrete mistanke skyldes, at CERT havde annonceret et foredrag på sikkerhedskonferencen Black Hat om mulighederne for at knække Tor-netværket.

Som Tor skriver på bloggen, blev dette foredrag imidlertid annulleret, hvilket altså styrker mistanken hos den hacker-ramte tjeneste.

Hvis mistanken holder stik, og Tor er blevet angrebet i forskningsøjemed, har brugerne næppe noget at frygte i denne omgang, men det tilsyneladende vellykkede angreb er et vink med en vognstang om, at det kan være svært at holde sin net-færden helt anonym.

Det Tor-beslægtede styresystem Tails, der også forsøger at holde brugerne helt anonyme, blev for få dage siden ramt af en sårbarhed.

Det kan du læse mere om her: Verdens sikreste styresystem er måske slet ikke så sikkert

Som en konsekvens af angrebet anbefaler Tor, at alle brugere opdaterer til den nyeste version af programmet.

Der er flere detaljer på Tor Project-bloggen.

Læs også:

Dusør: Knæk dette netværk og tjen 600.000 kroner

Afslør dine hemmeligheder helt anonymt - populær app er kommet til Danmark

Sikkerhedsguru: NSA-værktøjer er på vej i hænderne på hackerne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job