Afslør dine hemmeligheder helt anonymt - populær app er kommet til Danmark

Whistleblower-app'en Secret - Speak Freely er klar til at indtage Danmark. Men pas på: Du er måske ikke helt så anonym, som du tror.

Artikel top billede

Gennem det seneste halve år har app'en Secret - Speak Freely være en af de hotteste apps i Silicon Valley.

Secret giver brugerne mulighed for anonymt at dele hemmeligheder, og i USA er den allerede blevet brugt til at lække historier fra nogle af verdens største selskaber.

Eksempelvis blev nyheden om, at Nike vil skrotte fitness-armbåndet Fuelband lækket via Secret, og det samme var tilfældet med nyheden om Googles fyring af Google+-chefen Vic Gundotra.

Men de fleste bruger dog app'en i mere hverdags-agtige sammenhænge, hvor de deler små intime dagbogs-agtige hemmeligheder fra deres dagligdag. En tilfældig hemmelighed fra københavnsområdet lyder eksempelvis:

"Har lyst til at stoppe en pige på gaden og invitere hende ud og bowle..."

Det anonyme Twitter

Secret kan bedst beskrives som en anonymiseret udgave af Twitter eller Instagram. Når du åbner app'en, får du en strøm af opdateringer. Næsten som på Twitter. Men til forskel fra andre sociale netværk er der ikke knyttet noget brugernavn til opdateringerne. 

Når du registrerer dig som Secret-bruger, skal du opgive dit telefonnummer, som bliver brugt til at matche dig med andre Secret-brugere fra adressebogen på din telefon. Du får dog aldrig at vide præcis, hvilke af dine venner der også bruger Secret. For at beskytte dine venners anonymitet vil du også kun blive præsenteret for opdateringer fra dine venner, når du har mindst tre venner, der bruger app'en.

Du kan dog godt have glæden af app'en, selvom du ikke kender andre, der bruger den. Secret præsenterer dig også fra opdateringer, der enten er særligt populære, eller som er skrevet af folk, der befinder sig i dit lokalområde.

Pas på - du er ikke helt anonym

Selv om Secret lover dig anonymitet, skal du dog tænke dig om, før du eksempelvis bruger app'en til at lække oplysninger, der kan bringe dig i konflikt med loven. I en artikel i teknologi-magasinet Wired har flere eksperter advaret om, at både Secret og en lignende app ved navn Whisper ikke blot gemmer data, der kan identificere dig. De to apps forbeholder sig også ret til at udlevere oplysningerne til myndighederne.

"De siger, at du kan bruge deres app til anonymt at fortælle alt, men så snart du læser deres privatlivs-politik, opdager du, at det slet ikke er så anonymt endda. Og så snart myndighederne spørger dem, vil de være klar til at overdrage oplysninger om, hvem der har sagt hvad," siger Runa Sandvik, tidligere tor-udvikler og ansat ved den amerikanske NGO Center for Democracy and Technology, til Wired.

Secret - Speak Freely findes både til Android og iPhone.

Læs også:
Sådan kan du sladre uden at afsløre hvem du er  

It-virksomheder til jobsøgere: Sådan tjekker vi dig på nettet

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S