Artikel top billede

Kritisk 0-dagssårbarhed lukket i Adobe Reader

Så skal du opdatere igen. Adobe lapper nemlig en 0-dagssårbarhed i et af firmaets meget udbredte programmer.

Grafikgiganten Adobe har fundet lappegrejet frem.

Denne gang handler det om en kritisk 0-dagssårbarhed i Adobe Reader.

Firmaet har netop udsendt en lap, der lukker hullet, som blandt andet er blevet misbrugt i forbindelse med spear phishing-angreb eller målrettede angreb mod udvalgte mål.

"Sårbarheden gør det muligt at omgå sandbox'en og afvikle ondsindet kode i hukommelsen, som kan føre til kompromittering af sårbare maskiner. Der åbnes således for klassiske drive-by scenarier," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS i en sikkerhedsadvarsel.

Kun til Windows

Der er tale om en kritisk svaghed. der befinder sig under Adobe Reader og Acrobat XI (11.0.07) samt tidligere versioner.

Lappen henvender sig kun til brugere af Microsofts produkter og derved Windows-platformen.

Med denne patch bringes Adobe Reader op på version 11.0.08.

Du kan læse mere om sårbarheden på Adobes webside eller hente opdateringen, hvis din maskine ikke gør det automatisk.

Læs også:
Sikkerhedsmand: Ingen grund til firmware-panik - endnu

Guide: Få professionel sikkerhed i Windows 7

Dårlig sikkerhed: Så nemt er det at snuppe log-filer fra din pc




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2 - Sådan forbereder du din virksomhed til den store dag med ny EU-lovgivning om cybersikkerhed

NIS2 er et nyt EU-direktiv, som pålægger medlemslandene at sikre, at udbydere af kritisk infrastruktur og tjenester har passende sikkerhedsforanstaltninger på plads til at styre cyberrisici og opretholde modstandsdygtighed i tilfælde af en hændelse. Du skal være klar fra dag et – ellers vanker der bøder.

26. september 2023 | Læs mere


Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


OT-sikkerhed i produktionsmiljøer - hvor kommer truslerne fra og hvordan opnår I optimal modstandsdygtighed overfor cyberangreb?

Til trods for den intense fokus på cybersikkerhed og NIS2 er mange produktionsvirksomheder og organisationer stadig usikre på, hvad de konkret skal gøre for at sikre, at de lever op til direktivets nye skærpede krav, når det gælder risikostyring, dokumentation og indberetning samt kravene om at garantere sikkerheden igennem hele forsyningskæden – og det ansvar, der følger med.

10. oktober 2023 | Læs mere