Så mange bruger den nyeste Android-version

KitKat, Jelly Bean, Froyo, Ice Cream Sandwich. Google slås med at få stoppet den store forskel mellem Android-versionerne på deres smartphones, og de nyeste tal viser, at det går i den rigtige retning.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Det er næsten blevet til en årlig tradition, at Apples CEO, først Steve Jobs og nu Tim Cook, skal prikke til Google for at være for fragmenteret i distributionen af styresystemer på de millioner og atter millioner af Android-enheder på det globale marked.

Venskabeligt drilleri eller ej, så har Google problemer med den store forskellighed i Android-versioner, men ved den seneste opdatering af Androids Developer-platform viser der sig en sund tendens for Android.

Den seneste månedlige rapport fra Google viser her i august, at 21 procent af alle Androidtelefoner kører Googles nyeste version af Android, KitKat (4.4).

Det er en stigning på små 3 procent i forhold til juli, da tallet kun var 17,8 procent.

Svært at slå gamle versioner ihjel

Fragmenteringen er et problem for Google, da det betyder, at udviklere skal udvikle til mange forskellige versioner af Android eller helt undlade at udgive apps til bestemte versioner.

Således er der mange apps, som ikke virker til Gingerbread- eller Ice Cream Sandwich-versionerne, som er ved at have en god bunke år på bagen.

Det er stadig den nu to år gamle "Jelly Bean" (4.1-4.3), som er den mest udbredte version af Android. "Jelly Bean" har haft en relativ stabil placering på godt 56 procent af alle Android-telefoner, men for første gang længe er der nu et fald, og "Jelly Bean" er faldet med godt 2,5 procentpoint siden sidste måned.

Google har svært ved selv at påvirke fragmentationen, da det normalt er smartphoneproducenterne, som udsender opdateringerne til deres telefoner.

Af samme grund er der ofte skuffede træk hos mange Android-brugere, når Google lancerer nye versioner - senest den kommende Android "L" - da langt de fleste telefoner ikke bliver opdateret til de nyeste versioner. 

Det skyldes blandt andet telefonens ydeevne, men ofte handler det mere om, hvorvidt producenterne vil smide penge i udvikling til at opdatere de ældre telefoner.

Læs også: 

Sådan indtager Android-telefonerne din arbejdsplads

Gør din Android mere spændende: Her er syv gode "launchers"

Undersøgelse i gang: Misbruger Google den massive Android-dominans?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks