Religiøs leder advarer mod udbredelsen af 3G-netværk

En iransk storayatollah advarer mod udrulningen af 3G-netværk, som han mener er imod Sharia-lovgivningen.

Artikel top billede

En iransk storayatollah er langt fra glad for udbredelsen af højhastighedsinternet i Iran.

Storayatollahen Nasser Makarem Shirazi har som et af Irans religiøse overhoveder udsendt en fatwa - en rådgivende udtalelse - til resten af iranerne om, at højhastighedsinternet ikke er velkomment.

Det skriver Iran Human Rights.

"Alle tredjegenerations og højhastighedsinternet inden de nødvendige forberedelser til National Information Netwok (et kommende, statsstyret og censureret internet, red) er imod Sharia-lovgivningen, imod god moral og menneskelige normer," lyder advarslen fra Nasser Makarem Shirazi.

"Juridiske embedsmænd må ikke være ligeglade med disse afgørende udfordringer," fortsætter han ifølge Iran Human Rights.

Varslet er skrevet på storayatollahens egen hjemmeside som svar på en række spørgsmål fra såkaldte cyberaktivister.

Frygter netporno

At et religiøst overhoved advarer mod brugen af andet end det kommende og totalt statskontrollerede internet, skal sandsynligvis ses som et led i, at de etablerede kræfter i det lukkede land vil bevare magten i deres hænder.

Tidligere har andre ayatollaher været ude og advare om høje nethastigheder, fordi de mente, at hurtighed er lig umoralske værdier som internetporno. 

Også her blandede Nasser Makarem Shirazi sig, da han hævdede, at hurtigt internet ville få flere moralske afvigere på banen. 

Internet er en menneskeret 

Der har været flere meldinger om, at forskellige myndigheder har for vane at få skruet ned for download-hastighederne, så det iranske net i praksis bliver ubrugeligt for de omkring 40 millioner ud af i alt 70 millioner iranere, der bruger nettet.

Derfor var det formentlig også dårlige nyheder for disse mere konservative kræfter, da den nye regering i 2013 erklærede, at internethastigheden skulle tredobles.

De udmeldinger har siden mødt massiv modstand - senest med storayatollahen Nasser Makarem Shirazis fatwa, som menes at være på kant med FN-traktaten fra 2012 om, at internetadgang er en menneskeret.

Flere religiøse ledere har meldt, at de er klar til at rejse til Irans hovedstad, Teheran, for at demonstrere, hvis regeringen åbner for de hurtige netforbindelser.

Religiøse sider spreder mere virus end pornosider


Religiøse ledere skal undervise i NemID

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland