Religiøs leder advarer mod udbredelsen af 3G-netværk

En iransk storayatollah advarer mod udrulningen af 3G-netværk, som han mener er imod Sharia-lovgivningen.

Artikel top billede

En iransk storayatollah er langt fra glad for udbredelsen af højhastighedsinternet i Iran.

Storayatollahen Nasser Makarem Shirazi har som et af Irans religiøse overhoveder udsendt en fatwa - en rådgivende udtalelse - til resten af iranerne om, at højhastighedsinternet ikke er velkomment.

Det skriver Iran Human Rights.

"Alle tredjegenerations og højhastighedsinternet inden de nødvendige forberedelser til National Information Netwok (et kommende, statsstyret og censureret internet, red) er imod Sharia-lovgivningen, imod god moral og menneskelige normer," lyder advarslen fra Nasser Makarem Shirazi.

"Juridiske embedsmænd må ikke være ligeglade med disse afgørende udfordringer," fortsætter han ifølge Iran Human Rights.

Varslet er skrevet på storayatollahens egen hjemmeside som svar på en række spørgsmål fra såkaldte cyberaktivister.

Frygter netporno

At et religiøst overhoved advarer mod brugen af andet end det kommende og totalt statskontrollerede internet, skal sandsynligvis ses som et led i, at de etablerede kræfter i det lukkede land vil bevare magten i deres hænder.

Tidligere har andre ayatollaher været ude og advare om høje nethastigheder, fordi de mente, at hurtighed er lig umoralske værdier som internetporno. 

Også her blandede Nasser Makarem Shirazi sig, da han hævdede, at hurtigt internet ville få flere moralske afvigere på banen. 

Internet er en menneskeret 

Der har været flere meldinger om, at forskellige myndigheder har for vane at få skruet ned for download-hastighederne, så det iranske net i praksis bliver ubrugeligt for de omkring 40 millioner ud af i alt 70 millioner iranere, der bruger nettet.

Derfor var det formentlig også dårlige nyheder for disse mere konservative kræfter, da den nye regering i 2013 erklærede, at internethastigheden skulle tredobles.

De udmeldinger har siden mødt massiv modstand - senest med storayatollahen Nasser Makarem Shirazis fatwa, som menes at være på kant med FN-traktaten fra 2012 om, at internetadgang er en menneskeret.

Flere religiøse ledere har meldt, at de er klar til at rejse til Irans hovedstad, Teheran, for at demonstrere, hvis regeringen åbner for de hurtige netforbindelser.

Religiøse sider spreder mere virus end pornosider


Religiøse ledere skal undervise i NemID

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,