Religiøs leder advarer mod udbredelsen af 3G-netværk

En iransk storayatollah advarer mod udrulningen af 3G-netværk, som han mener er imod Sharia-lovgivningen.

Artikel top billede

En iransk storayatollah er langt fra glad for udbredelsen af højhastighedsinternet i Iran.

Storayatollahen Nasser Makarem Shirazi har som et af Irans religiøse overhoveder udsendt en fatwa - en rådgivende udtalelse - til resten af iranerne om, at højhastighedsinternet ikke er velkomment.

Det skriver Iran Human Rights.

"Alle tredjegenerations og højhastighedsinternet inden de nødvendige forberedelser til National Information Netwok (et kommende, statsstyret og censureret internet, red) er imod Sharia-lovgivningen, imod god moral og menneskelige normer," lyder advarslen fra Nasser Makarem Shirazi.

"Juridiske embedsmænd må ikke være ligeglade med disse afgørende udfordringer," fortsætter han ifølge Iran Human Rights.

Varslet er skrevet på storayatollahens egen hjemmeside som svar på en række spørgsmål fra såkaldte cyberaktivister.

Frygter netporno

At et religiøst overhoved advarer mod brugen af andet end det kommende og totalt statskontrollerede internet, skal sandsynligvis ses som et led i, at de etablerede kræfter i det lukkede land vil bevare magten i deres hænder.

Tidligere har andre ayatollaher været ude og advare om høje nethastigheder, fordi de mente, at hurtighed er lig umoralske værdier som internetporno. 

Også her blandede Nasser Makarem Shirazi sig, da han hævdede, at hurtigt internet ville få flere moralske afvigere på banen. 

Internet er en menneskeret 

Der har været flere meldinger om, at forskellige myndigheder har for vane at få skruet ned for download-hastighederne, så det iranske net i praksis bliver ubrugeligt for de omkring 40 millioner ud af i alt 70 millioner iranere, der bruger nettet.

Derfor var det formentlig også dårlige nyheder for disse mere konservative kræfter, da den nye regering i 2013 erklærede, at internethastigheden skulle tredobles.

De udmeldinger har siden mødt massiv modstand - senest med storayatollahen Nasser Makarem Shirazis fatwa, som menes at være på kant med FN-traktaten fra 2012 om, at internetadgang er en menneskeret.

Flere religiøse ledere har meldt, at de er klar til at rejse til Irans hovedstad, Teheran, for at demonstrere, hvis regeringen åbner for de hurtige netforbindelser.

Religiøse sider spreder mere virus end pornosider


Religiøse ledere skal undervise i NemID

Annonce

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,