Religiøs leder advarer mod udbredelsen af 3G-netværk

En iransk storayatollah advarer mod udrulningen af 3G-netværk, som han mener er imod Sharia-lovgivningen.

Artikel top billede

En iransk storayatollah er langt fra glad for udbredelsen af højhastighedsinternet i Iran.

Storayatollahen Nasser Makarem Shirazi har som et af Irans religiøse overhoveder udsendt en fatwa - en rådgivende udtalelse - til resten af iranerne om, at højhastighedsinternet ikke er velkomment.

Det skriver Iran Human Rights.

"Alle tredjegenerations og højhastighedsinternet inden de nødvendige forberedelser til National Information Netwok (et kommende, statsstyret og censureret internet, red) er imod Sharia-lovgivningen, imod god moral og menneskelige normer," lyder advarslen fra Nasser Makarem Shirazi.

"Juridiske embedsmænd må ikke være ligeglade med disse afgørende udfordringer," fortsætter han ifølge Iran Human Rights.

Varslet er skrevet på storayatollahens egen hjemmeside som svar på en række spørgsmål fra såkaldte cyberaktivister.

Frygter netporno

At et religiøst overhoved advarer mod brugen af andet end det kommende og totalt statskontrollerede internet, skal sandsynligvis ses som et led i, at de etablerede kræfter i det lukkede land vil bevare magten i deres hænder.

Tidligere har andre ayatollaher været ude og advare om høje nethastigheder, fordi de mente, at hurtighed er lig umoralske værdier som internetporno. 

Også her blandede Nasser Makarem Shirazi sig, da han hævdede, at hurtigt internet ville få flere moralske afvigere på banen. 

Internet er en menneskeret 

Der har været flere meldinger om, at forskellige myndigheder har for vane at få skruet ned for download-hastighederne, så det iranske net i praksis bliver ubrugeligt for de omkring 40 millioner ud af i alt 70 millioner iranere, der bruger nettet.

Derfor var det formentlig også dårlige nyheder for disse mere konservative kræfter, da den nye regering i 2013 erklærede, at internethastigheden skulle tredobles.

De udmeldinger har siden mødt massiv modstand - senest med storayatollahen Nasser Makarem Shirazis fatwa, som menes at være på kant med FN-traktaten fra 2012 om, at internetadgang er en menneskeret.

Flere religiøse ledere har meldt, at de er klar til at rejse til Irans hovedstad, Teheran, for at demonstrere, hvis regeringen åbner for de hurtige netforbindelser.

Religiøse sider spreder mere virus end pornosider


Religiøse ledere skal undervise i NemID

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS