Utilfredse iTunes-kunder tvinger Apple til at udsende en U2-sletteknap

Apples foræring af U2's seneste album er ikke blevet lige vel modtaget af alle iTunes-kunder. Nu har de tvunget Apple til at gøre det let at slette den uønskede musik fra U2 igen.

Artikel top billede

"Hvem fanden er U2?"

Det spørgsmål bliver stillet igen og igen via et hav af tweets på sitet whoisu2.com efter Apples event i sidste uge, da blandt andet iPhone 6 og Apple Watch blev præsenteret.

For det var i den forbindelse, at æbleselskabet forærerede det irske rockband U2's nyeste album 'Songs of Innocence' til en halv milliard iTunes-kunder verden over.

Flere af kunderne er siden vendt tilbage til Apple for at få fjernet det gratis album, som Apple ellers lancerede og automatiske udsendte til iTunes-kunderne under parolen 'et stort øjeblik i musikhistorien'.

Slet U2-knappen

Klagerne over at få stoppet U2 ned i halsen har nu tvunget Apple til, seks dage efter lanceringen, at udsende en simpel knap til at fjerne U2-albummet for de kunder, der ikke kan finde delete-knappen på deres iEnhed.

"Nogle kunder har efterspurgt muligheden for at slette 'Songs of Innocence' fra deres bibliotek, og det er årsagen til, at vi har udsendt et værktøj for at gøre det nemt for dem," forklarer Apples talsmand Adam Howorth til BBC.

Han tilføjer, at hvis kunderne skal have yderligere hjælp, er de velkomne til at kontakte AppleCare-supporten.

Legender er ukendte

Blandt de mange tweets på whoisu2.com fremgår det, at flere af de yngre iTunes-kunder simpelthen ikke aner, hvem rockbandet fra Irland er, selv om det har solgt mere end 150 millioner albums og scoret 22 grammy-priser.

Andre er fortørnede over, at Apple bare har tilladt sig at lægge albummet ud til brugerne uden at spørge om tilladelse.

Pinligt for Apple

Polemikken omkring Apple og U2's fælleslancering har også ramt kommunikationsbranchen.

"Det er pinligt for Apple, at lanceringen har fået sådan en modreaktion. Albummet blev givet til kunderne, hvilket var rigtig godt, men det skulle nok have været gjort på frivillig basis," vurderer medierådgiver Ian Mauide fra konsulentbureauet Enders Analysis over for BBC.

Han udtaler, at skaden næppe er så stor på den lange bane, fordi Apple har været hurtig til at fjerne U2-albummet igen.

Inden lanceringen af albummet erkender U2-forsanger Bono næsten profetisk, at der vil være folk, der ikke er fans af bandet.

"Over 500 millioner mennesker, det er jo en milliard ører. Og til de folk, der slet ikke er interesseret i at tjekke os ud, de må bare se på det på den måde, at de har blod, sved og tårer fra nogle irske fyre i deres junk-mail," lyder det fra Bono på U2's egen hjemmeside.

Læs også:
Analytiker tvivler på Apple Watch: Derfor vil det ikke storsælge

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Datateknikerelever med speciale i infrastruktur til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS