Vigtig Apple-udgivelse til iOS 8 sendt til hjørne i sidste sekund

Apple bremser i sidste øjeblik udsendelsen af det vigtige HealthKit-framework, der ellers skulle udrulles sammen med iOS 8.

Artikel top billede

Apples ellers længe ventede HealthKit-framework bliver forsinket og kan ikke leveres sammen med iOS 8, der netop nu bliver rullet ud til verdens iPhones.

Problemet: Apple har øjeblikke før lanceringen fundet en bug i frameworket, som dermed ikke kan udsendes til udviklerne.

HealthKit spiller ellers en vigtig rolle i Apples netop udsendte opdatering, iOS 8, som Apple blandt andet benytter sig til at tvangsinstallere sundheds- og firnessapp'en Health på din iPhone.

HealthKit er udvikler-frameworket bag Health-appen.

Det betyder, at udviklerne med HealthKit kan udvikle særlige apps, der retter sig mod Health-app'en - eksempelvis apps, der bygger på forskellige kropsdata og lignende.

Med forsinkelsen bliver dette arbejde sat på stand by allerede inden, at udviklerne er kommet i gang med at kigge på nye ideer til Health-app'en.

Kan udveksle data

Det er ideen, at HealthKit blandt andet kan anvendes til at trække data ind fra både apps og devices - eksempelvis Apples Smartwatch - så de kan anvendes i ny-udviklede apps.

Eksempelvis vil man via HealthKit kunne trække data ud fra en ernæringsapp til eksempelvis trænings-apps, så trænings-app'en ved, hvor mange kalorier brugeren indtager dagligt, ligesom det eksempelvis vil være muligt automatisk at sende blodtryk og lignende, der kan måles via wearable-teknologi til lægen eller lignende.

"Vi arbejder så hurtigt som muligt på at reparere bug'en med en kommende software-opdatering. Vi håber, at vi kan have HealthKit-apps klar ved udgangen af måneden," lyder det i en meddelelse fra Apple.

Flere udviklere havde ellers planlagt at lancere nye versioner af deres apps baseret på HealthKit allerede sammen med frigivelsen af iOS 8, som du kan læse mere om her: Apple til iPhone- og iPad-brugerne: Fjern apps så der er plads til vores iOS 8

Læs også:

Apple til iPhone- og iPad-brugerne: Fjern apps så der er plads til vores iOS 8

Apples plan: En kæmpe-sværm af nye og innovative apps på vej til dig

Derfor er iOS 8 en kæmpe-nyhed for for app-udviklerne

Kan du få iOS 8 - eller er dit Apple-grej forældet?

Her er de vigtige erhvervsfunktioner i iOS 8 til iPhone og iPad

Her er Apples nyheder: Nu skal iOS og Mac'en for alvor flette fingre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S