Advarsel til Windows-brugere: Hackere anvender PowerPoint-filer til stort angreb

Hackere er i gang med at udnytte PowerPoint-filer til at få adgang til din computer, advarer Microsoft. Se her, hvordan du kan løse problemet på en nem måde.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hackere er i fuld gang med at udnytte en netop opdaget sårbarhed ved hjælp af inficerede PowerPoint-dokumenter, som bliver udsendt som email-attachements.

Ifølge Microsoft er det muligt, at også andre typer Office-dokumenter er inficerede.

Microsoft har udsendt en såkaldt advisory, der indeholder en 'en-klik'-løsning, der kan anvendes til at beskytte Windows-computere mod sårbarheden, indtil Microsoft er klar med en rigtig patch.

Den opdagede sårbarhed findes i alle versioner af Windows - lige fra Windows Server 2003 og til Windows 8.1.

Den findes i den del af styresystemets kode, der håndterer de såkaldte OLE-objekter (Object Linking and Embedding), der typisk anvendes i Microsoft Office til at embedde data fra et Excel-spreadsheet i eksempelvis et Word-dokument.

Lykkes det for hackere at udnytte sårbarheden, har de mulighed for at stjæle informationer eller plante malware på den inficerede computer.

Lignende hul netop rettet

Det er kun en uges tid siden, at Microsoft lappede en lignende sårbarhed med udsendelsen af otte opdateringer, hvor af en faktisk adresserede et lignende hul i OLE, der på lignende vis er blevet udnyttet til af hackere.

Denne sårbarhed er angiveligt blevet udnyttet af russiske hackere til at angribe offentlige kontorer og myndigheder i en række forskellige lande siden
december 2013.

Det er fortsat uklart, hvornår Microsoft vil udsende en rigtig patch til det ny-opdagede hul.

Den næste formelle udsendelse af patches fra Microsoft er 11. november - altså om tre uger.

Microsoft opfordrer alle Windows-brugere til at holde øje med pop-up-beskeder fra den såkaldte User Account Control, som er de beskeder, hvor man bliver bedt om at give tilladelse til at downloade eller køre software, som computeren ikke umiddelbart kender.

Mange Windows-brugere kender nok til blot bevidstløs at klikke ja til alle disse beskeder, men det er ikke en god ide, lyder det fra selskabet.

Det skyldes, at User Account Control vil straks opdage de falske PowerPoint-filer, som altså ikke kan køres uden særskilt tilladelse fra brugeren - hvilket normale PowerPoint-filer kan.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura