Slet ikke slut med det store boom: Cloud-markedet vokser hastigt

Cloud computing er på få år vokset til et gigantisk forretningsområde. Nu peger IDC på, at væksten i dataskyerne for alvor eksploderer.

Artikel top billede

Siden begrebet 'cloud computing' begyndte at finde et fælles fodslag med blandt andet Amazons store cloud-satsning for små 10 år siden, er det gået stærkt med at sende data i skyerne.

Nye tal fra it-analysehuset IDC viser, at der i år bliver brugt godt 56 milliarder dollar svarende til 337 milliarder danske kroner i public cloud-services.

Det tal forventes at vokse til 127,5 milliarder dollar - 760 milliarder kroner - om fire år i 2018, hvilket svarer til en årlig vækst på 22,8 procent.

Det er en vækst, der er seks gange hurtigere end gennemsnittet for resten af it-markedet, bemærker IDC i sin rapport. Her bliver det også nævnt, at public clouds i 2018 vil stå for halvdelen af alle software-, server og storage-investeringer.

Går ind i 'innovationsfase'

I lighed med en virksomhed som VMware, der for nyligt beskrev flere forskellige stadier inden for cloud computing, peger IDC-analytikerne også på, at vi er på vej ind i en ny fase.

Det drejer sig om 'innovationsfasen', hvor virksomheder vil producere services ovenpå cloud-løsningerne, så cloud computing i stigende omfang vil ramme alle virksomheder og forbrugere på et eller andet niveau.

"I løbet af de næste fire til fem år, forventer IDC, at udviklingsmiljøet vil blive tredoblet til at kunne producere 10 gange så mange nye cloudbaserede løsninger i forhold til, hvad vi ser i dag. Mange af disse løsninger vil være mere strategisk funderede end traditionel it nogensinde har været," forklarer senior vicepræsident og chefanalytiker Frank Gens hos IDC.

"På samme tid vil der være en hidtil uset konkurrence og konsolidering hos de førende cloud-selskaber. Denne kombination af eksplosiv innovation og hård konkurrence vil være en afgørende periode for it-selskaberne," fortsætter han.

SaaS det helt store

I IDC's forudsigelse af de kommende år i skyerne er det fortsat software-as-a-service (SaaS), der er det klart dominerende forretningsområde med en cloud-investeringsandel på 70 procent.

30 procent er således fordelt på platform-as-a-service (PaaS) og Infrastructure-as-a-service (IaaS).

Denne SaaS-dominans forudsiger IDC vil fortsætte, da kundeefterspørgslen også fremover hovedsageligt vil ske på applikationsniveau.

Læs også:
Cloud computing står over for folkeligt gennembrud i Danmark

Her er de fire faser vi skal kæmpe os igennem før cloud bliver hver mands eje

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S