Ny protestmarch mod softwarepatenter

Europæiske it-folk bliver endnu engang kaldt under våben til en protestmarch mod softwarepatenter. Samtidig anklages EU-kommisær Frits Bolkenstein for hemmelighedskræmmeri om patentlovgivningen.

Onsdag i denne uge tager softwareudviklere og andre, som er uenige i EU-Kommissionens forslag om softwarepatenter, anden runde i en protestaktion, som første gang blev ført ud i livet i september.

Foreningen Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) håber at samle så mange som muligt af de 300.000 personer, inklusive 2.000 direktører for softwareselskaber, som ifølge organisationen selv har underskrevet en protesterklæring mod softwaredirektivet.

Det irske formandskab i EU ønsker at få lovgivningen på plads senest i næste måned.

Samtidig bliver sympatisører på internet opfordret til at lukke deres websider ned og i stedet henvise til websider, der protesterer mod politikernes håndtering af patentlovgivningen.

FFII mener blandt andet, at EU-Kommissionen ved at tillade en række nye patenter på forretningsgange og computerkalkulationer går stik i mod EU-Parlamentet, som sidste år stemte imod at tillade patenter på netop disse områder.

EU-parlamentsmedlem Bent Hindrup Andersen fra Junibevægelsen vil være blandt talerne ved dagens demonstration.

- Fremgangsmåden i EU-Kommissionen og EU-Rådet, hvad angår dette direktiv, er chokerende. De bruger alle mulige metoder til at omgås de demokratiske spilleregler som EU-lovgivningen indeholder, siger han.

FFII: EU-Kommissær undergraver parlamentet
FFII anklager EU-Kommissær Frits Bolkenstein for at forsøge at fratage EU-Parlamentet sin medbestemmelse i patentlovgivningen ved at true med, at EU-Kommissionen ville kassere forslag fra parlamentet, hvis de ikke stemmer overens med kommissionens holdninger.

Han anklages ligeledes for at have sendt hemmelige dokumenter til EU-landenes regeringer, som forsøger at stille EU-Parlamentets vedtagelser på området i et dårligt lys.

Blandt tilhængerne af de nye softwaredirektiver er finske Nokia, som har opfordret EU-landenes regeringer til at stemme for forslaget for at sikre, at der fortsat vil blive skabt innovative produkter i EU.

IT-Brancheforeningen og Dansk Venturekapital Forening har også kritiseret EU-Parlamentets holdninger til softwarepatentering som direkte skadelige for innovationen og har advaret om, at en tøvende holdning til patenter vil give USA endnu flere konkurrencemæssige fordele over for EU-landene.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job