Amerikanske medier: Apples hemmelige bilprojekt får grønt lys af Tim Cook

Apple er - tilsyneladende - ved at oprette en 1.000-mand stor forskningsenhed, der skal udvikle en elbil.

Artikel top billede

Apple arbejder i øjeblikket på et hemmeligt elbilprojekt, der kan bringe virksomheden i direkte konkurrence med ebilproducenten Tesla og hele den etablerede bilindustri.

Det fremgår af artikler i både Wall Street Journal og Financial Times.

De to finansaviser byder begge ind med konkrete detaljer om det rygte, der de seneste uger er blevet videreformidlet af en række net-medier.

Wall Street Journal, der citerer kilder med kendskab til Apples planer, oplyser at flere hundrede Apple-ansatte i øjeblikket arbejder med at udvikle en eldreven bil, der af avisens kilder bliver beskrevet som "et minivan-lignende køretøj".

Grønt lys til "projekt Titan"

Projektet der internt i Apple går under kodenavnet "Titan" fik allerede sidste år grønt lys af Apple administrerende direktør Tim Cook, der samtidig satte den rutinerede Apple-chef Steve Zadesky i spidsen for projektet.

Zadesky var med til at udvikle både iPhonen og iPaden og har desuden en fortid hos bilfabrikanten Ford. Den nye forskningsenhed som Zadesky står i spidsen blev angiveligt oprettet umiddelbart efter præsentationen af iPhone 6 og Apple Watch i september sidste år, og Apple er stadigvæk i gang med at rekruttere medarbejdere til enheden.

Ifølge Wall Street Journal har Tim Cook givet Zadesky lov til at oprette en enhed bestående af i alt 1.000 medarbejdere til projektet.

Har hentet Mercedes-chef

Financial Times skriver, at Apple allerede har headhuntet chefen for Mercedes Benz' forskningsafdeling i Silicon Valley, Johann Jungwirth.

Herudover har Apple gennem den seneste tid headhuntet en stribe ingeniører og chefer fra bilindustrien.

Tidligere har det været fremme, at en del af dem er rekrutteret fra elbilsfirmaet Tesla, og derudover rapporterer både Wall Street Journal og Financial Times at teamet også består af en lang række erfarne Apple-medarbejder, der blandt andet har været med til at udvikle iPhonen.

Den nye forskningsenhed der arbejder med bilprojektet er ifølge Financial Times ikke placeret i virksomhedens hovedkvarter i Cupertino, men arbejder fra en hemmelig lokation et andet sted i Silicon Valley.

Læs også:
Her er de gode argumenter - derfor kan Apple være på vej med en bil 

Apple og Tesla i hård kamp: Er Apple på vej med en iCar?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job